Zeman vyzval Babiša, aby zastavil štedré financovanie neziskoviek! Minulý rok dostali zo štátneho rozpočtu až 18 miliárd korún!

//Zeman vyzval Babiša, aby zastavil štedré financovanie neziskoviek! Minulý rok dostali zo štátneho rozpočtu až 18 miliárd korún!

Zeman vyzval Babiša, aby zastavil štedré financovanie neziskoviek! Minulý rok dostali zo štátneho rozpočtu až 18 miliárd korún!

Český prezident Miloš Zeman vyzval v týchto dňoch nového českého premiéra Andreja Babiša, aby sa detailne pozrel na štátnu podporu a financovanie neziskového sektoru, tj. rôznych mimovládok, nadácií, spolkov a iných združení, ktoré v minulom roku z českého štátneho rozpočtu dostali cca. 18 miliárd českých korún!

Podľa Zemana ide o veľké plytvanie štátnymi financiami a preto požiadal Babiša, aby tieto veľké finančné čiastky prúdiace na neziskovky obmedzil! Babiš mu sľúbil, že sa na to pozrie a povedal: „Teraz nedokážem povedať či má prezident Zeman pravdu. To číslo je ale naozaj obrovské. A oproti minulým rokom sa strašne zvýšilo!… Požiadal som ministra spravodlivosti Pelikána o podrobnú analýzu podľa rezortov. Chcel by som získať aj údaje od krajov, ktoré tiež spolu s obcami dávajú dotácie neziskovým organizáciám.“

V Česku v minulom roku pôsobilo 119 664 neziskoviek, nadácií, spolkov, všeobecne prospešných spoločností a iných záujmových združení, ktoré z verejných rozpočtov (štátny rozpočet, obce, kraje) dostali spolu až 17,9 miliardy korún, čo je o 1,1 miliardy českých korún viac ako v roku 2016! Nie všetky z takmer 120 000 neziskoviek samozrejme túto štátnu podporu získali. A nie všetky sú tiež samozrejme pre štát škodlivé. Sú medzi nimi aj osožné organizácie skutočne pomáhajúce ľuďom, či rôzne športové a iné záujmové združenia. No daných 18 miliárd korún si v minulom roku rozdelilo hlavne okolo 8000 z nich. A to je naozaj obrovská suma, ktorú je potrebné obmedziť. Nehovoriac o tom, že medzi týmito neziskovkami je aj mnoho zo zahraničia dotovaných mimovládok, ktoré vyvíjajú protištátnu činnosť a podkopávajú právne základy ČR! Áno, aj také organizácie ai pýtajú veľké finančné čiastky z rozpočtu ČR.

Podobný krok, ktorý navrhol urobiť Zeman a Babiš ho v súčasnosti prehodnocuje, by ale malo čo najskôr urobiť aj Slovensko, ktoré je taktiež zaplavené rôznymi darmožráčskymi „neziskovkami“ a zahraničnými mimovládkami, z ktorých mnoho vyvíja protištátnu činnosť a za to sa nehanbia pýtať zo štátneho rozpočtu, teda z našich daní, aj veľké finančné čiastky! Lenže kto také niečo urobí? Premiér, ktorý má ohľadom obmedzovania mimovládok plno rečí len vtedy, keď mu to prihodí nejaké politické body? Prezident, ktorý je veľkým podporovateľom takýchto mimovládok? Alebo nebodaj naša tzv. „opozícia“, ktorá je v podstate na mimovládkach postavená? Tento krok bude musieť u nás urobiť asi naozaj až nová generácia čestných pronárodných a proobčianskych politikov, ktorej bude úprimne záležať na Slovensku a slovenskom národe! Tea ak tu taká v budúcnosti vyrastie. Súčasná prozápadne orientovaná a poväčšine zapredaná politická trieda také niečo totiž nikdy neurobí. Bohužiaľ…

Martin Bago

https://zpravy.idnes.cz/neziskove-organizace-snemovna-prezident-milos-zeman-pdd-/domaci.aspx?c=A180110_130727_domaci_bja
https://www.novinky.cz/domaci/460171-neziskovkam-jde-18-miliard-babis-se-chysta-dotace-procesat.html

By |2018-01-11T15:30:55+00:0011. januára 2018|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment