V Budapešti sa koná summit SVE16-Čína, na ktorý šiel aj Fico! Orbán: Európa bude potrebovať k svojmu ďalšiemu rozvoju účasť Východu!

//V Budapešti sa koná summit SVE16-Čína, na ktorý šiel aj Fico! Orbán: Európa bude potrebovať k svojmu ďalšiemu rozvoju účasť Východu!

V Budapešti sa koná summit SVE16-Čína, na ktorý šiel aj Fico! Orbán: Európa bude potrebovať k svojmu ďalšiemu rozvoju účasť Východu!

Dnes sa v maďarskej metropole Budapešti koná šiesty summit vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE16) a Číny! Na summite sa okrem čínskeho premiéra nachádzajú premiéri členských štátov SVE16, teda Albánska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Česka, Čiernej Hory, Estónska, Chorvátska, Litvy, Lotyšska, Macedónska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Srbska (západoeurópske krajiny sa summitu nezúčastňujú). Medzi nimi teda na summit pricestoval aj predseda vlády SR Róbert Fico.

Premiéri zúčastnených krajín budú spoločne s Liom rokovať o možných infraštruktúrnych projektoch a kooperácii v rôznych odvetviach. Čínsky premiér Li Kche-čchiang sa počas tejto svojej štvordňovej návštevy Budapešti, v rámci ktorej sa koná aj spomínané obchodné a finančné fórum, stretne s premiérmi jednotlivých krajín aj jednotlivo. Dnes večer sa stretne aj s našim premiérom Ficom. Už zajtra bude rokovať dvojstranne s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Práve Orbán dnes vo svojom prejave na otvorení hospodárskeho a obchodného fóra okrem iného povedal: „Vo východnej a strednej Európe vzniklo najkonkurencieschopnejšie investičné prostredie Európy!… Ázia, a v rámci nej Čína, sa mohutne rozvíja. Prichádza obdobie, keď Európa bude potrebovať k svojmu ďalšiemu rozvoju technickú a finančnú účasť Východu!… Európa by si mala zabezpečiť silných spojencov!“ A medzi nich samozrejme patrí Čína, Rusko, či krajiny BRICS. Okrem toho Orbán oznámil, že Čína bude financovať viaceré projekty, medzi nimi napr. aj obnovu železničnej trate Budapešť – Belehrad.

Orbán teda tento summit odštartoval vo veľkom štýle a vo svojom dnešnom otváracom prejave povedal obrovskú pravdu! Európa bude potrebovať k svojmu ďalšiemu rozvoju technickú a finančnú účasť Východu a mala by si hľadať a zabezpečiť silných spojencov! Už to totiž nie je Západ, kto je najvýznamnejším svetovým hráčom a hlavným geopolitickým centrom sveta, ale sú to Rusko, Čína a krajiny BRICS, ktoré v súčasnosti preberajú „žezlo“ a postunpe stávajú sa najvýznamnejšími finančnými, ekonomickými, obchodnými a aj vojenskými centrami sveta! Geopolitická mapa sveta sa totiž pomaly, ale isto mení a hlavné centrum svetového diania sa presúva z euroatlantického do euroázijského priestoru! Orbán a Zeman to už pochopili, kedy to pochopia aj naši politici? Chápe tieto veci už aj Fico, ktorý bude dnes večer rokovať s čínskym premiérom Liom?

Jeho dnešné slová, ktoré povedal pred stretnutím s čínskym premiérom naznačujú, že áno. Fico sa totiž vyjadril, že vzťahy Slovenska s Čínou sa po roku ochladenia normalizujú a SR začala spolupracovať s Čínou v železničnej preprave tovaru, v oblasti ciel, požiadala o urýchlenie udeľovania certifikátov kvalitných slovenských potravín určených na vývoz a oživuje spoluprácu aj v oblasti energetiky. A to má byť podľa neho po roku ochladených politických a hospodárskych vzťahov s Čínou, čo bolo spôsobené súkromným stretnutím prezidenta Kisku s dalajlámom, signálom, že sa veci opäť vracajú do normálu.Ako doslova povedal: „Mne na tom osobitne záleží, pretože Čína je pre nás perspektívna destinácia.“ Fico by mal tento summit preto využiť a snažiť sa čo najviac rozvinúť spoluprácu s Čínou, dohodnúť nové spoločné projekty v rôznych odvetviach a do budúcna pripraviť „pôdu“ pre uzatvorenie čo najväčších kontraktov s touto novu ekonomickou veľmocou a postupne s ďalšími krajinami Východu!

Martin Bago

https://svet.sme.sk/c/20704808/orban-fico-sobotka-a-spol-rokuju-v-budapesti-s-cinou.html
http://www.24hod.sk/premieri-sve16-a-ciny-sa-stretnu-v-budapesti-cl551160.html
http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Fico-Vztahy-Slovenska-s-Cinou-sa-vracaju-do-normalu-Ich-ochladenie-sposobilo-sukromne-stretnutie-Kisku-s-dalajlamom-294732

https://openiazoch.zoznam.sk/cl/181787/Europa-potrebuje-silnych-spojencov-povedal-V-Orban-na-summite-SVE-a-Ciny
http://www.registercitizen.com/news/world/article/China-s-premier-attends-summit-with-eastern-12385387.php

By | 2017-11-27T15:45:38+00:00 27. novembra 2017|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment