Už teraz je kríza v zdravotníctve, ohrozené sú životy a zdravie občanov SR

//Už teraz je kríza v zdravotníctve, ohrozené sú životy a zdravie občanov SR

Už teraz je kríza v zdravotníctve, ohrozené sú životy a zdravie občanov SR

Situácia s nedostatkom lekárov na Slovensku je viac ako kritická. Lekári v dôchodkovom veku sú nútení pracovať naďalej, aj keď mnohokrát chcú skončiť a prenechať ambulanciu inému lekárovi. Nemajú komu. . Priemerný vek lekárov je v porovnaní s okolitými štátmi vysoký. Z dôvodu nedostatku lekárov zanikajú ambulancie, oddelenia v nemocniciach. Pokrytím zdravotnej starostlivosti a počtom pacientov na 1 lekára sa blížime nie k „jadru“ EÚ, ale k zaostalým krajinám. 

V Ústave SR má každý občan garantovanú bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Napriek tomu, každému občanovi, každým rokom narastá zdravotné zaťaženie, zhoršuje sa zdravotná dostupnosť a starostlivosť, zhoršuje sa kvalita a predlžujú sa čakacie doby.

Média z tohto systému vinia lekárov, hlavne tých odchádzajúcich do zahraničia. Tie média, ktoré vlastnia finančné skupiny a oligarchovia parazitujúci na zdravotnom systéme, tunelujúci nemocnice, poisťovne, robiace si biznis na zdraví občanov. Penta postupne a v tichosti získava čoraz väčší vplyv v zdravotníctve, ovláda takmer každé odvetvie a činnosť protimonopolného úradu to nejak nevidí… Pritom patrí medzi hlavných aktérov doteraz nevyriešenej najväčšej verejnosti známej korupčnej kauze v novodobej SR. Novinári pracujúci v médiach vlastnených týmito finančnými skupinami rozpútali štvavú kampaň voči nenažraným lekárom a ich obrovským platom.

Že robili antikampaň proti lekárom práve v Pente vlastnenom SME nebude náhoda?

Keď si pozrieme, čo všetko vlastní Penta. Tí chápavejši to možno pochopia.

Štátne nemocnice sú pod správou VÚC, do vedenia sa často dosadí politicky blízka osoba. Tá dohadzuje predražené zákazky spriazneným firmám, kupuje určité lieky od určitých dopredu vybratých dodavateľov, robia sa prerábky a investície, ktoré hraničia so zdravým rozumom. Napriek míňaniu na nepotrebných investíciach šetria na personále. Šetrenie zabezpečujú nedostatkom lekárov na jednotlivých oddeleniach. Je pomerne bežné, že na oddeleniach v nemocniciach chýba 30% a viac lekárov. Pri nedostatku personálu, lekár ostáva v práci dlhšie, niekedy aj hodiny. Aby postihal, čo nestihol. Samozrejme bezplatne. Pri takejto situácií narastá na oddelení medzi zamestnancami nervozita, vystresovaný personál častejšie v rámci vzniknutej podraždenosti sa dostáva do konfliktu. Mnohí či už z únavy, pretečenia trpezlivosti, psychických problémov takéto oddelenie opúšťajú. V nemocniciach panuje strach a voči arogantnému vedeniu len málokto nájde odvahu vystúpiť. Pritom mnohí túto situáciu vnímajú a vidia rozkrádačky, ktoré sa tam dejú na dennom poriadku. Opakované žiadosti vedenia nemocníc o šetrenie na materiáli, liekoch stupňuje agresiu a nechuť v personále. Skutočná pravda sa mimo nemocníc len zriedka dostane.

Každým rokom narastá odchod najmä mladých lekárov do zahraničia. Mal som diskusiu s viacerými lekármi, ktorí uprednostnili odchod do zahraničia po vstupných pohovoroch s arogantným vedením nemocníc. Ako príčinu často udali drzosť a nepríjemnosť osôb na ich pracovnom pohovore. Novoukončení lekári neodchádzali z pohovoru šťastní, ale so strachom. V mnohých nemocniciach v SR ak nie vo väčšine sú „stabilizačné“ zmluvy, kde sa upisujete na cca 10 rokov nemocnici, ak by ste skončili skôr musíte platiť pokutu v tisícoch EUR. Tá sa vyratáva nie z čistej mzdy alebo hrubej, ale dokonca zo superhrubej mzdy. Pritom je v zákonoch, že zamestnávateľ má lekárovi poskytnuť možnosti sústavného vzdelávania. Plat v čistom prvých 5 rokov cca 940 EUR. Zaväzujete sa služiť nočné služby. Za 16 hodín v práci aj cez noc dostanete cca 70 EUR v čistom. Za 24 hodín vikendovej služby ako neatestovaný lekár dostanete cca 130 EUR v čistom. Presne sa to nedá zistiť nakoľko tieto služby a cena za ne sa vyratáva manipulatívne a dokonca v mnohých prípadoch aj zamestnávateľ odmieta o ich výške informovať zamestnanca, resp. to ani sám nevie. Na starosti máte desiatky pacientov a suplujete činnosť niekoľkých lekárov. Zamestnať sa a odmietnúť služby je nemožné. Navyše podmienky slúženia nočných služieb porušujú zákonník práce, ktorý je obchádzaný kolektívnymi zmluvami. Položte si vy otázku, či by ste sa zamestnali do práce, s viazanosťou na 10 rokov, s nutnosťou slúžiť nočné služby? Zastrašovanie pokutami, arogantnými ľuďmi na pohovoroch, vo vedení nemocníc nepriláka žiadných lekárov. Otázkou ostáva, či to nie je aj cieľom…

Po takýchto skusenostiach na Slovensku si mladý lekár povie, to snáď nie je možné a pozrie české nemocnice a inzercie. Ide na pohovor, na pohovore milý a príjemný personál. Na takmer každom oddelení dostatok personálu. Takmer každá nemocnica prerobená, vybavená. Podstatne väčšie možnosti rozvoja vedomosti po boku profesionálneho a odborného personálu, ktorý je ochotný pomôct. Plošne podstane kvalitnejšia zdravotná starostlivosť a odbornosť. Náborové príspevky vo výške tisícov EUR, dopredu jasné a presné sumy za nočné služby, násobne vyššie ako na Slovensku, bez viazanosti na niekoľko roov. Veľakrát 13 a 14. plát, osobné ohodnotenia, odmeny už po roku práce. V Česku dokáže lekár už po roku zarobiť pri rovnakom počte hodín to, čo u nás nezarobí lekár s 5 ročnou praxou. Mnohé nemocnice poskytujú dokonca bezplatné ubytovanie, stravu.

Slovensko tento odchod nerieši, podmienky sú čoraz horšie. Za rovnaký mesačný príjem v Česku potrebuje mať obvodný lekár 1000 pacientov, aby ten istý príjem mal obvodný lekár na Slovensku potrebuje 2500 pacientov. Tým je lekár nútený voliť kvantitu pred kvalitou a veľakrát ani nemá inú možnosť a odchodom lekárov musí zväčšovať počty pacientov. Na Slovensku ostávajú často len ľudia, ktorých tu drží rodina. Mladých tu po takýchto skúsenostiach nemá čo držať a utekajú preč. Poviete si, že je to drzosť veď školstvo majú zaplatené štátom. Aj to riešia Česi, lákajú našich občanov aj na štúdium, ktoré im poskytnú bezplatne. Preto na českých školách medicíny niekde študuje aj viac ako polovica Slovákov, ktorí v Česku často ostanú. Poznajú našich ľudí, našu pracovitosť a odbornosť. Naši lekári vedú mnohé špičkové oddelenia na svetovej úrovni v ČR. Slovenskí politici a mafia nechcú poľaviť z okradania Slovákov a riešia to zamestnávaním lekárov z Ukrajiny. Pritom doteraz visia vo  vzduchu otázky ich registrácie v komore, čo je podmienkou práce a hovorí sa, že mnohí nie sú registrovaní v komore a tým obchádzajú zákon a potrebné doklady o dosiahnutom vzdelaní. Nemusím hádam nikomu pripomínať, že na Ukrajine je obrovská korupcia a je tam pomerne bežne kúpiť si titul…

Na Slovensku čakáme, že to vybuchne…a aj napriek tomu, že platíme jedny z najvyššich odvodov do poisťovni budeme mať jednu z najhorších starostlivosti v EÚ. Prečo toto neriešia mimovladky, EÚ..prečo EÚ nekontroluje, či na oddeleniach je dostatok lekárov a sestier. Či nie sú zneužívaní? Veď predsa poisťovnam každým rokom narastajú zisky, minister zdravotníctva je často bývalým zamestnancom alebo blízka osoba týchto finančných skupín.. Toto je tá organizovaná zločinecká skupina, o ktorej našiel odvahu ako jeden z mála písať Kuciak. Samozrejme je smutné, že mnohé podlé osoby ho využili na svoj rast v politike…

Viac o ponukach v ČR:

Náborové príspeky v ČR až do výšky 500 000 CZK, u nás môžte snívať. 

https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/naborovy-prispevek-lekar-zdravotni-sestra-nemocnice-zdravotnictvi.A190227_460250_vary-zpravy_ba

Ako sa dočítate v článku ani 400 000 CZK náborový príspevok nechcú lekári, lebo tam je 3 ročná viazanosť. V SR je 10 ročná viazanosť s pokutou pri predčasnom odchode a nedostanete ani cent navyše:). 

Väčšina nemocníc v SR poskytuje ubytovanie na úrovní nocľaharni pre bezdomovcov, za ktoré si musíte platiť. V Česku to je inak, ubytovanie zadarmo, novo prerobené byty:

http://www.nemcb.cz/vzdelani-a-kariera/pracovni-prilezitosti/

Poviete si, znova nenažranosť lekárov. Lenže keď mne kurenár robil centrálne kúrenie nepýtal sa či chcem zľavu ako lekár. Práve naopak… Lebo čítal a počul v médiach vlastnených finančnými skupinami, že ja zarábam tisíce EUR. Realita je však úplne iná, za deň a pol práce si zobral to, čo ja nezarobím na mesiac. Obkladač za deň toľko, čo ja nezarobím pri starostlivosti o 100 pacientov za cca 48 hodín vrátane nočnej služby, sám.  Tak buďme prosím objektívni k potrebám všetkých. Peňazí na Slovensku je dosť pre všetkých. Problémom je, že zlodejí v politike si toto odvetvie vybrali a okrádajú každého jedného občana. Nechápajúci občania s odporúčaním médií vlastnených tiež tými finančnými skupinami, ktoré parazitujú na zdravotníctve robia kampaň novým stranám zložených z osôb, ktoré boli predtým v iných stranách, ktorých rodičia okrádali Slovákov… Zlodeji a psychopati zarábajúci na ľudskom zdraví prosím Vás nekradnite, nekupujte o milióny predražené CT, MR, lieky, výbavu, nedohadzujte kšefty vašim zlodejským kamarátom. Keď nebudete kradnúť, nebudete musieť šetriť na počte lekárov. Na každom oddelení a ambulancií bude dostatok lekárov. Nebudú dlhé čakacie rady a časy na vyšetrenia, zákroky. A každý Slovák dostáne kvalitnú starostlivosť, lebo si takú zaslúži.

By |2019-05-26T19:33:56+00:0026. mája 2019|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Avatar
Niekoľko rokov pracujem ako lekár v oblasti psychiatrie. Mám dlhoročné skúsenosti aj s pacientami z prostredia väzenského systému. Medzi moje koníčky patrí hľadanie súvislosti v priestore zahltenom balastom... Kontakt: radoslav.cicala@gmail.com

Leave A Comment