USA výrazne varovali EU pred rozvíjaním vlastných obranných projektov a zbraní! Ak tak učiní, vyhrážajú sa dôsledkami

//USA výrazne varovali EU pred rozvíjaním vlastných obranných projektov a zbraní! Ak tak učiní, vyhrážajú sa dôsledkami

USA výrazne varovali EU pred rozvíjaním vlastných obranných projektov a zbraní! Ak tak učiní, vyhrážajú sa dôsledkami

Washington v týchto dňoch oficiálne varoval EU, že ak začne rozvíjať vlastné obranné projekty a vyvíjať vlastné zbraňové systémy, bude to pre ňu mať ekonomické a politické dôsledky.

Vyplýva to z listu, ktorý poslala 1. mája tajomníčka amerického Ministerstva obrany Ellen Lord šéfke únijnej diplomacie Federike Mogheriniovej a ktorý sa „náhodne“ dostal na verejnosť. V danom liste sa uvádza, že najnovšie plány EU v sfére obrany ohrozujú desaťročnú integráciu transatlantického obranného priemyslu a vojenskú spoluprácu v rámci NATO! USA sú podľa listu znepokojené s prijatím nových predpisov ohľadom Európskeho obranného fondu, ktorého výška je 13 mld. euro a ktorý má slúžiť na financovanie spoločných vojenských projektov a vývoj a obstarávanie zbrojných systémov krajinami EÚ, a programom PESCO, ktorý je zameraný na posilnenie spolupráce v obrannej oblasti v rámci 25 krajín EU.

Ako v liste USA ďalej upozorňujú, vývoj obranných zbraní v rámci EU povedie k duplikácii vojenských systémov, ktoré sa nemôžu vzájomne nahradzovať, čo podľa americkej strany povedie k vyčerpaniu obranných zdrojov a vyvolá súperenie medzi NATO a EU! A preto ak EU začne rozvíjať vlastné obranné projekty a vyvíjať vlastné zbraňové systémy, bude to pre ňu mať zo strany USA ekonomické a politické dôsledky. Inými slovami, USA sa obávajú, že dané projekty im zabránia zúčastňovať sa na európskych zbrojárskych projektoch a tak varujú pred ich realizáciou. Americký veľvyslanec pri EU sa neštítil dokonca vedeniu EU v sprievodnom liste ani vyhrážať sankciami v prípade, ak by tá začala podnikať plánované kroky v oblasti obrannej spolupráce a vývoja zbraní.

Ako sa však dalo čakať, mäkké vedenie EU sa takmer okamžite roztriaslo a ústami Mogheriniovej zareagovalo nasledovnými vyjadreniami: „EÚ pripravuje pre amerických priateľov vyčerpávajúcu odpoveď. EU ostane otvorená americkým výrobcom v zbrojárskom priemysle… Obavy USA sú neopodstatnené. EU je v súčasnosti voči USA oveľa otvorenejšia ako je americký trh voči spoločnostiam a výzbroji z EU. V EU neexistuje žiadny dekrét prikazujúci kupovanie európskych produktov a dnes majú v EU približne 81% zahraničných zmlúv práve americké firmy.“ Celé je to skutočne neuveriteľné, pretože USA sa už aj oficiálnu cestou vyhrážajú svojim európskym „partnerom“ sankciami a dôsledkami, ak sa tí rozhodnú ísť vlastnou cestou a nepočúvať svojich amerických pánov na slovo!

Aj keď som zásadne proti vzniku spoločnej európskej armády, pretože to nielen zduplikuje výdavky, ktoré budeme musieť ako štát dávať na obranu a zbrojenie (EU a NATO), ale pôjde len o ďalší nástroj slúžiaci na podmanenie si ešte ako tak suverénnych európskych krajín, no takéto chovanie amerických predstaviteľov je vonkoncom neakceptovateľné! Američania majú európske národy očividne stále za svojich vazalov. No nečudo, keď EU vládnu takí „lídri“ ako Macron, Merkelová, Mayová atď spolu s nekompetentným vedením Eurokomisie, ktoré je zložené len zo samých zapredancov a niekdajších poskokov bývalej liberálnej americkej administratívy. EU sa teda ani po rokoch vlády novej americkej administratívy nie je schopná vymaniť spod vplyvu USA.

Na jednej strane ju USA kvôli hrozbe straty odbytiska svojich starých zbraní, novým zbrojným obchodom a výhodnej polohe voči Rusku nepustia, no na strane druhej, súčasní „vládcovia“ Európy nie sú ani kompetentní niečo také učiniť, resp. po rokoch príkazov liberálnych amerických administratív nie sú schopní samostatne rozhodovať a viesť EU a ani svoje vlastné národy! Najlepšie badateľné to bolo na počiatočnom šoku po tom, čo sa novým americkým prezidentom stal sok neoconzervatívcov – Donald Trump. Súčasné vedenie EU a európskych národov teda nie je schopné vymaniť sa spod područia USA a aj naďalej len poklonkuje a podriaďuje sa diktátu Washingtonu, ktorý sa už neštíti ani otvorených vyhrážok! A všetko nasvedčuje tomu, že tento stav sa tak ľahko nezmení! Minimálne dovtedy, pokiaľ budú EU a západným štátom vládnuť rovnakí alebo podobní ľudia…

Martin Bago

https://www.teraz.sk/najnovsie/usa-varuju-eu-pred/395336-clanok.html
https://www.spiegel.de/politik/ausland/usa-attackieren-eu-plaene-fuer-verteidigungsfonds-a-1267291.html
https://www.ft.com/content/ad16ce08-763b-11e9-bbad-7c18c0ea0201
https://www.dw.com/en/us-warns-eu-over-13-billion-defense-spending/a-48738562
https://euobserver.com/foreign/144898

By |2019-05-16T20:30:29+00:0016. mája 2019|Categories: Infovojna|1 Comment

About the Author:

Avatar

One Comment

  1. […] post USA výrazne varovali EU pred rozvíjaním vlastných obranných projektov a zbraní! Ak tak učiní… appeared first on Blog […]

Leave A Comment