USA a Británia svojimi krokmi voči Venezuele rozkladajú medzinárodné právo a vytvárajú celosvetový chaos

//USA a Británia svojimi krokmi voči Venezuele rozkladajú medzinárodné právo a vytvárajú celosvetový chaos

USA a Británia svojimi krokmi voči Venezuele rozkladajú medzinárodné právo a vytvárajú celosvetový chaos

Vo svete sa v týchto dňoch deje niečo, čo naozaj nemá obdoby! USA a Británia totiž podnikajú kroky, ktoré totálne rozkladajú medzinárodné právo a vytvárajú celosvetový chaos.

Po tom, čo britská centrálna banka Bank of England, po nátlaku USA, zamietla žiadosť venezuelského prezidenta Madura o vydanie 1,2 miliardy USD v zlatých prútoch, zablokovali legitímnemu venezuelskému prezidentovi Madurovi právo nakladať s majetkom a zlatými rezervami svojej krajiny, ktoré sú uložené v americkom FEDe a iných amerických bankách, ktoré spadajú pod americkú ochranu vkladov, aj USA a poskytli toto právo vodcovi venezuelskej opozície a samozvanému prezidentovi Guaidóvi, ktorý sa za prezidenta Venezuely vyhlásil sám a teda nemá žiadnu legitimitu ani nárok sa venezuelského majetku a rezerv čo i len dotknúť!

Na toto dianie aj preto zareagoval už aj venezuelský generálny prokurátor, ktorý aj kvôli týmto rozhodnutiam a udalostiam dal na Najvyšší súd Venezuely žiadosť o zahájenie vyšetrovania Guaidá, o zmrazenie jeho účtov a uloženie zákazu vycestovania z krajiny. A Najvyšší súd túto žiadosť schválil, čím povolil napriek Guaidóvej imunite venezuelským úradom spustiť oficiálne vyšetrovanie tohoto samozvaného prezidenta a proamerického poskoka. A je veru aj za čo. Myslím, že stačí zistenie, že medzi prvými krokmi Guaidá vo funkcii Američanmi uznaného prezidenta boli pokusy o výmenu vedenia venezuelskej ropnej spoločnosti Citgo Petroleum (dcérska spoločnosť PDVSA) a pokus začať s MMF rokovať o pôžičke Venezuele. Myslím, že okatejšie to už byť ani nemôže a tieto pokusy Guaidá sú jednoznačnou vlastizradou a zločinom proti venezuelskému štátu.

Okrem toho, USA na Venezuelu uvalili nové sankcie, ktorá sa vzťahujú na venezuelskú ropnú spoločnosť Petróleos de Venezuela (PDVSA), ktorá podľa Američanov nesie veľký diel zodpovednosti za súčasný „tragický úpadok“ tejto krajiny, čo v reále znamená, že budú zablokované všetky aktíva PDVSA v USA a americké firmy budú mať zároveň zakázané s danou spoločnosťou obchodovať. Keby však mali túto štátnu venezuelskú firmu pod kontrolou Američania, žiadne sankcie by na ňu ani Venezuelu uvalené neboli. A to nielen preto, že by opäť, ako v 70. a 80. rokoch, vo veľkom venezuelskú ropu kradli a krajinu drancovali, ale ovládli by aj celý venezuelský energetický sektor a dosiahli, že by Venezuela svoju ropu predávala výhradne za doláre! A vtedy predsa sankcie nie sú potrebné, no nie?

Najhoršie na tom všetkom však je, že fakt, že ide len o ropu a ovládnutie energetického a bankového sektoru Venezuely Američania a ich západní vazali už ani nijako neskrývajú! Niektorí sa síce ešte ako tak snažia tento prevrat zakryť bojom za „demokraciu“, či proti chudobe, no niektorí, ako napr. Trumpov poradca Bolton, už otvorene hovoria, že ide hlavne o ropu. No nebude to také ľahké ako to môže na prvý pohľad vyzerať, čo vidieť aj na zúfalých krokoch amerického vedenia, ktoré doslova denne srší výzvami na prevrat v tejto krajine, čo je však len dôkazom toho, v akej zúfalej situácii sa Američania ocitli!

Už to nie je to, čo bývalo a našťastie v súčasnom multipolárnom svete sú už aj ostatné krajiny na americké prevraty viac pripravené. Nehovoriac o tom, že za Venezuelu sa postavili Rusko, Čína, Irán a Turecko (a ďalšie krajiny), ktoré sa stávajú novými finančnými, ekonomickými, obchodnými a vojenskými centrami sveta. A jedine tieto krajiny dokážu ešte zvrátiť súčasnú situáciu a aj zachrániť v súčasnosti už takmer nefunkčné medzinárodné právo…

Martin Bago

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/500158-maduro-oznacil-sankcie-usa-za-zlocinne-guaido-hovoril-s-trumpom/
https://cz.sputniknews.com/svet/201901299069917-Venezuela-majetek-banky-finance/
http://www.teraz.sk/zahranicie/rusko-odsudilo-americke-sankcie-voci/375188-clanok.html
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-01-25/u-k-said-to-deny-maduro-s-bid-to-pull-1-2-billion-of-gold
https://www.reuters.com/article/us-venezuela-politics/venezuela-power-struggle-heats-up-with-guaido-curbs-protest-plans-idUSKCN1PO08V
https://video.foxbusiness.com/v/5993599263001/#sp=show-clips
https://www.reuters.com/article/us-venezuela-politics-citgo/refiner-citgo-prepares-to-fend-off-venezuelas-opposition-government-idUSKCN1PJ2EL

By |2019-01-30T17:55:54+00:0030. januára 2019|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Avatar

Leave A Comment