Trump odstupuje od jadrovej dohody s Iránom, zavádza naň obrie ekonomické sankcie, čím USA ešte viac izoluje od okolitého sveta!

//Trump odstupuje od jadrovej dohody s Iránom, zavádza naň obrie ekonomické sankcie, čím USA ešte viac izoluje od okolitého sveta!

Trump odstupuje od jadrovej dohody s Iránom, zavádza naň obrie ekonomické sankcie, čím USA ešte viac izoluje od okolitého sveta!

Americký prezident Donald Trump v utorok vo Washingtone oznámil, že USA odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a zavedú voči Iránu najvyššiu úroveň ekonomických sankcií!

Ako sa Trump na margo tohto svojho kroku vyjadril: „Takzvaná iránska dohoda mala ochrániť USA a našich spojencov pred jadrovou bombou. V skutočnosti však dovolila Iránu, aby pokračoval v obohacovaní uránu. Dohoda je teda zhnitá už v jej samotnom jadre. Je príšerná, jednostranná a postavená na lžiach, ktorých sa ešte pred jej uzatvorením dopustil Irán, ktorý klamal o svojom jadrovom programe. Dohoda je veľkým sklamaním nielen pre mňa, ale aj všetkých občanov USA. Odstúpením od nej budú USA omnoho bezpečnejšie… Nikto nebude vydierať USA jadrovou hrozbou a Washington nedovolí, aby režim hlásajúci Smrť Amerike získal prístup k jadrovým zbraniam! Za pár okamžikov podpíšem prezidentské memorandum, ktoré obnoví americké jadrové sankcie voči iránskemu režimu. A to najvyššiu možnú úroveň ekonomických sankcií! A ak bude Irán pokračovať vo svojich jadrových ambíciách, bude mať väčšie problémy, ako kedykoľvek predtým!“

K dohode o jadrovom programe dospeli v júli 2015 Irán a šesť mocností (Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA) a na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EU aj USA voči Iránu výmenou za to, že daná krajina dlhodobo obmedzí svoj jadrový program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní. Dohoda platí do roku 2025 a niektoré jej časti dokonca až do roku 2040. K zrušeniu dodržiavania jadrovej dohody s Iránom zo strany USA sa vyjadrilo hneď množstvo svetových lídrov, medzi ktorými nechýbal ani iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý na margo toho povedal, že rozhodnutie USA je pre Irán historickou skúsenosťou v tom, že USA nikdy nesplnili svoje záväzky a obvinil Trumpa, že sa zameral na podkopávanie medzinárodných zmlúv a vedie psychologický boj proti iránskemu ľudu. A dodal, že Irán nedovolí, aby USA zvíťazili pri vyvíjaní ekonomického tlaku na jeho krajinu.  Zároveň však ostatné krajiny sveta ubezpečil, že Irán bude plniť dohodu aj bez účasti USA.

Na najnovší Trumpov krok zareagovali aj západní lídri ako francúzsky prezident Macron, britská premiérka Mayová a nemecká kancelárka Merkelová, ktorí vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom nad týmto Trumpovým krokom vyjadrili ľútosť a obavy a zdôraznili svoj spoločný pokračujúci záväzok voči danej jadrovej dohode! Okrem nich jeho krok kritizuje aj väčšina ostatných krajín sveta. A  dokonca aj množstvo amerických politikov, senátorov, či bývalých členov US administratívy. Jediným štátom, ktorý Trumpov krok pochválil, bol Izrael. Ako teda môžete vidieť, súčasná US administratíva robí priam nelogické kroky, ktorými nielenže opätovne vo svete rozdúchava napätie, snaží sa vyprovokovať pre nich nevyhovujúce režimy ku krokom, ktoré by mohli byť zámienkou pre ich ďalšie obmedzovanie, ba až intervenciu zo strany Západu a vo svete vytvoriť čo najväčšiu geopolitickú nestabilitu, ale sama nimi stráca na dôveryhodnosti, vážnosti a izoluje sa od okolitého sveta.

Irán má však teraz jedinečnú príležitosť americkým tlakom nielen odolať, ale spolu so svojimi spojencami v regióne a geopolitickými veľmocami – Ruskom a Čínou položiť USA na kolená! Samozrejme nie hneď, ale postupne prostredníctvom ekonomickej, obchodnej, politickej a vojenskej spolupráce, priberaním ďalších krajín sveta do takejto spolupráce a postupným zbavovaním sa amerického dolára v obchodovaní s ropou a inými komoditami, čo bude mať pre amerických agresorov v dlhodobejšom horizonte nedozierne následky. Prvé sa však objavia už po opätovnom uvalení sankcií na Irán, čím budú mať USA v podstate uvalené sankcie a clá na všetky najvýznamnejšie krajiny sveta, čím sa len sami od okolitého sveta izolujú, čo sa im do budúcna vráti ako bumerang. Len tak ďalej americkí agresori, ani netušíte ako krásne si „strieľate do vlastnej nohy“…

Martin Bago

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/468944-spojene-staty-odstupuju-od-jadrovej-dohody-s-iranom/
https://www.etrend.sk/ekonomika/trump-odstupuje-od-jadrovej-dohody-mier-nikdy-neprinesie-vyhlasil.html
http://www.teraz.sk/zahranicie/trump-odstupenie-usa-reakcie-iran/323964-clanok.html
https://www.telegraph.co.uk/news/2018/05/08/donald-trump-announces-decision-iran-nuclear-deal-live-updates/
https://edition.cnn.com/politics/live-news/trump-iran-nuclear-deal/
http://time.com/5269746/donald-trump-iran-nuclear-deal-macron/

By |2018-05-08T23:42:05+00:008. mája 2018|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment