Sýrski Kurdi postupne opúšťajú USA a začínajú oficiálne spolupracovať s Ruskom a zbližovať sa so sýrskou vládou!

//Sýrski Kurdi postupne opúšťajú USA a začínajú oficiálne spolupracovať s Ruskom a zbližovať sa so sýrskou vládou!

Sýrski Kurdi postupne opúšťajú USA a začínajú oficiálne spolupracovať s Ruskom a zbližovať sa so sýrskou vládou!

Sýrski Kurdi z YPG a nimi riadené jednotky SDF bojujúce proti ISIS začali oficiálne a definitívne spolupracovať s Ruskom a zbližovať sa so sýrskou vládou!

Kurdi už pred niekoľkými týždňami šokovali Američanov, keď odovzdali veľkú časť ropných polí pod kontrolu sýrskej vláde, čím USA s konečnou platnosťou stratili možnosť tieto bohaté ložiská strategických surovín ovládať a rozkrádať. Kurdské ozbrojené skupiny začali v poslednej dobe okrem toho nadväzovať aj kontakty s dôstojníkmi sýrskych vládnych síl a dokonca časť z nich, ktoré dovtedy priamo kontrolovali Američania, prešla pod kontrolu Damasku!

A pár dní dozadu došlo k niečomu ešte významnejšiemu – k oficiálnemu stretnutiu Kurdov a Rusov v meste Al-Salihiyah v provincii Deir ez-Zor, kde sa ruský veliteľ z vojenskej základne Hmeimim, generál Jevgenij Poplavsky a hlavný veliteľ YPG Sipan Hemo dohodli zriadiť spoločné operačné stredisko práve v Al-Salihiyahu! Podľa ruského generála spolupráca Rusov, Kurdov a Sýrčanov sa neorientuje len na boj proti ISIS, ale aj na rozšírenie humanitárnej pomoci, odmínovanie mestských častí a na zabezpečenie bezpečného návratu utečencov späť do svojich domovov! Rusko totiž už dlhšie letecky v boji proti ISIS Kurdov podporovalo, čo počas iného podobného stretnutia Ruska a kurdskej YPG potvrdil aj generál Poplavsky, keď povedal, že ruské bojové lietadlá vykonali 672 bojových letov na podporu YPG a ďalších skupín, ktoré zasiahli približne 1 450 cieľov, po čom mu vtedy hovorca YPG Nuri Mahmoud sľúbil, že Kurdi zaistia bezpečnosť ruských síl na východnej strane Eufratu.

Zriadenie spoločného operačného strediska v Al-Salihiyah je teda niečo, čo je pre budúci mier a stabilitu Sýrie veľmi dôležité! A to nielen z dôvodu pomoci sýrskej vláde v boji proti ISIS, či pri zaistení budúcej bezproblémovej obnovy krajiny, ale aj pri dosiahnutí hlavného rusko-sýrskeho cieľa – stiahnutia Američanov zo sýrskeho územia! Tí tam totiž postupne zostávajú osamotení, pretože bez hlavnej pozemnej kurdskej podpory nie sú a nebudú schopní nijako významne zasahovať do politického diania v tejto krajine! A preto je spolupráca Rusov, sýrskej vlády a Kurdov dobrou správou nielen pre Sýriu, ale aj pre celý Blízky východ!

PS: Aj toto je výsledok bravúrnej ruskej diplomacie, ktorá dokázala v podstate nemožné – nielen úplne rozdrviť masívne teroristické jednotky dislokované po celej Sýrii, ale svojou excelentnou politikou aj spojiť a zahájiť spoluprácu medzi hlavnými, poväčšine znepriatelenými a hlboko rozdelenými skupinami, náboženstvami a národmi – kresťanmi, šiítmi a sunnitmi. A v tomto prípade aj medzi Kurdmi a sýrskou vládou, a to bez toho, aby Turci, hlavní nepriatelia Kurdov, do toho zasahovali, či nejako významnejšie namietali…

Martin Bago

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2017/12/turkey-syria-kurds-move-closer-russia.html
http://rusvesna.su/news/1512471724
http://www.hurriyetdailynews.com/ypg-russia-meeting-evaluated-steps-to-take-after-isil-russian-defense-ministry-123603

By | 2017-12-13T18:30:05+00:00 13. decembra 2017|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment