Stratené, nedoručené zásielky Amazon a Ebay

//Stratené, nedoručené zásielky Amazon a Ebay

Stratené, nedoručené zásielky Amazon a Ebay

Neprišla vám zásielka z Ebay alebo Amazonu? Prišiel ste o desiatky, stovky alebo dokonca tisíce € a neviete, na koho sa obrátiť ? Nie ste sám. Tento blog vám stratenú zásielku nevráti, ale aj tak by bolo dobre, ak by ste venoval tomuto problému trošku času a snažil sa ho pochopiť komplexne.

Myslím, že nemusím opisovať, ako sú internetové obchody dobrá vec a ako je výhodné hľadať veci v desiatkach tisícoch obchodoch po celom svete. Ja sám som veľa krát našiel tovar, ktorý by som tu v živote nenašiel a ceny z ktorých mi padali sánky. Pokiaľ ste teda v tejto fáze nadšený a myslíte si že po vyplnení objednávky a zaplatení kartou sa vám starosti už ako skončili – tragicky sa mýlite. 

V prvom rade, na Slovensku sa nehorázne kradne a neobchádza to samozrejme ani Slovenské colnice, kuriérov a poštu už vôbec nie. Špeciálne zásielky z USA, ktoré prechádzajú komplikovanejším procesom prijímania na Slovensko, kvôli colným povinnostiam.

Uvedomte si, že akýkoľvek seller, ktorý predáva cez Amazon alebo cez Ebay, nenesie zodpovednosť za jeho doručenie.

Trik, akým to zlodeji na poštách, colniciach a kuriérskych firmách robia, je veľmi jednoduchý. Nedoručia vám proste upozornenie, že máte zásielku na pošte odloženú. Jednoducho do schránky nič nedostanete. Nikto vám nezavolá. Vy ste určite veľmi zamestnaný a nedôjde vám, že zásielka by tu už mohla byť. V tomto období, sa zásielka na pošte, u kuriéra alebo na colnici „prečká“ a „akože“ sa vráti späť odosielateľovi, čo sa samozrejme nikdy nestane. Doručovatelia toto zvyknú robiť aj vtedy, ak máte meno, ktoré je plné interpunkcie a americký odosielateľ ho skomolí. Napríklad, voláte sa „Šiškovič“ a americký seller vytlačí napr. „2i2kovi&“ – už toto môže byť pre doručovateľa dôvod, nehodiť vám do schránky upozornenie na zásielku.

Americký selleri potom zvyknú napísať na balík nie vašu adresu ale adresu uvedenú na PayPal, ak ste cez paypal platil. Stáva sa všeličo, mal by ste si dávať pozor. Prosím ale, nezačnite z toho obviňovať poštárku, ktorá vám nosí poštu, nemusí mať na tom vinu.

Ako teda na Amazone a Ebay nakupovať správne ?

Väčšinou zásielky z krajín EU, najmä Nemecka, Holandska alebo Anglicka sú bez problémov. Problém ale môže vzniknúť z krajín mimo EU, špeciálne z USA. Odpoveď ako na to je jednoduchá. Nekupujte nikdy nič, čo nemá tkzv. „tracking number „(číslo zásielky). Čiže tovar, ktorý Vám ide bez toho, aby vám chodili informácie o jeho polohe, najlepšie priamo na stránke poštovej služby, ktorá balík doručuje. Na Amazone je „tracking“ úplne bežná vec, je ale veľmi dôležité, aby amazon generoval pohyb zásielky na základe konkrétneho tracking number.  Pokiaľ vám tracking number obchodník neposkytne, nekupujte u neho, špeciálne ak to je z USA.

Tracking number, teda číslo zásielky je jediná vec, ktorú máte v rukách a ktorou viete argumentovať, ak znenazdajky zistíte, že zásielka neprišla. Tracking number vie rozoznávať bežne aj slovenská pošta, úplne online, na tomto linku. 

objednávky na Amazone, „track package“ je úplne hore. Ak je hluché, teda tam nič nie je, ste v situácii, že nemáte „nič v rukách“ a môžte o tovar na Slovensku prísť.

Musíte pochopiť, že ak vám tovar napríklad na pošte ukradnú, obchodník s tým už fakt nič neurobí.

Na Amazone je veľmi dôležité sledovať „track package“ a sledovať, kde tovar je. Niekedy sa môže stať, že miesto na Slovensko, poputuje zásielka do úplne inej krajiny. Toto sa stáva, ak na adrese, úplne na konci, nenapíšete, pod „Slovakia“ aj „Europe“. Oni totiž netušia, kde „Slovakia“ je a pošlú to napríklad do Afriky. Ak uvediete, „Europe“úplne na konci, riziko omylu v USA zmiernite.

Ak vidíte online, že zásielka ide inde, na základe „tracking number“ môžte americkú poštu ihneď kontaktovať, v tom prípade oni dosť promptne reagujú a tovar nasmerujú správne. Je síce pravda, že ak váš tovar ide omylom do inej krajiny, mala by ho tamojšia pošta vrátiť, ale ak skončí v afrických alebo arabských krajinách, čo sa môže stať, je pravdepodobnosť návratu k odosielateľovi veľmi malá.

Osobne by som vám „track package“, najmä pri dodávkach z USA, doporučoval kontrolovať každý tretí deň.

Ďalšia vec sú argumenty kuriérov na to, že nemajú váš telefón. Tento argument by som ako tak bral, hoci niekedy neviem, či z toho nemá skôr niekto radosť. Je pravdou, že ak kuriér špedičnej firmy príde pred váš dom a vy nie ste doma, jediný spôsob ako sa môže s Vami spojiť, je mobil. Požiadajte teda predajcu a trvajte na tom, aby na balík z vrchnej strany veľkým písmom napísal váš telefón. Toto sa týka výhradne Ebay, musicstack.com apod, teda stránok, kde predávajú seller-i bez toho, aby museli mať vlastný obchod a predávajú väčšinou second hand.

Na Amazone telefónne číslo zadávate priamo pri registrácii a na dodávkach sa väčšinou vyskytuje. Zadaním telefónneho čísla, na balík na viditeľnom mieste, sa môžte vyvarovať množstvu komplikácii. Balíček zo zahraničia, bez trackingu a bez telefónneho čísla, je ideál na ukradnutie, kde nikto nič nedokáže a zmizne tak úplne v pohode. 

Na obrázku úplne hore, (úvodný obrázok) vidíte typický tracking USPS, americkej doručovacej služby, ktorú v USA hojne používajú obchodníci. Na obrázku vidíte tracking number a v jednotlivých sekciách to, kde sa tovar nachádza. Často skončí na Slovensku a vám to nikto nedá vedieť …

Na obrázku vyššie, je zásielka v hodnote 600€, ktorá mi prišla z Anglicka. Všimnite si vedľa šípky kolónku  „contact“, pod ňou meno „Frantisek“ a pod tým telefón. Ten telefón je falošný a neviem, ako sa k tým číslam DHL dostal. Môj telefón takýto na ebay nie je a nikomu som takéto zmätky nedával. Ak by som mal konšpirovať, čo ak zmätok vznikol zásahom niekoho zvonka ? Bez telefónneho čísla vás totiž kuriér  nezastihne a drahá zásielka je vydaná na milosť a nemilosť … Pri zásielkach z EBAY napíšte predávajúcemu správu, nech on sám osobne napíše na balík na viditeľnom mieste váš telefón.

Skúsim dať ďalší príklad. Kúpili ste si na amazon topánky. Bola to super značka, model aký u nás nie je a lacnejšia ako u nás, aj po prirátaní poštovného. Drvivá väčšina nemeckých a amerických predajcov dodávajú tracking number úplne automaticky. (treba si to ale aj tak overiť, napíšte predajcovi správu, či vám tracking number poskytne, ak odmietne, objednávku stornujte, špeciálne ak to je z USA)

Doma ste ale prišiel na to, že topánky sú malé. V tom prípade, má amazon super servis, kde vám predajca pošle vratku (mne ju poslali v slovenčine !!!) s vratkou idete na poštu a balík vám zadarmo prepravia naspäť, do nemecka alebo USA. Predajca vám vráti peniaze. Vy si kúpite topánky s väčším číslom a čakáte.

no a nedočkáte sa. Prečo ? Lebo pri opakovanom odosielaní zásielky, je chaos s tracking number. Pri vratkách špeciálne trvajte a žiadajte si tracking number. Mohlo sa všeličo stať, seller mohol poslať balík inou špedičnou službou, skrátka ak vám bude tvrdiť, že vratky sa posielajú pod tým istým track number ako pôvodná, prvá zásielka, nebude to pravda.

Mne sa toto stalo, balík s vratkou mi prišiel, ale ak by neprišiel, nevedel by som nijako dokázať, že mi nejaký balík ide. Amazon mi síce  ukazoval pohyb balíka, ale nedostal som nijaký konkrétny tracking number. Na toto pozor, Amazon niekedy ukazuje pohyb zásielky, ale nie je jasné, na základe čoho konkrétne vie, kde sa balík nachádza. Dátum doručenia generuje program, ktorý ho pravdepodobne automaticky posúva a posúva bez toho, aby mal konkrétne dáta. Zas, bez konkrétneho tracking number ste v prípade komplikácii nahratý.

Nové značky prestížnych výrobcov, sa väčšinou ako prvé, objavujú v USA. Veľa krát som bol nadšený a tovar som si z USA objednal. Bolo mi jedno, že tu budem platiť clo a DPH a jedno, že budem dlho čakať. Po ale asi dvoch týždňoch sa ten istý tovar objavil v Nemecku a ak by som si to objednal odtiaľ, tovar by prišiel rýchlejšie a bez cla.

Treba si uvedomiť, že tovar z USA ide z rúk sellera kuriérovi, odtiaľ na letisko, z tade na ďalšie letisko, z tade niekedy ešte na jedno letisko, odtiaľ a objaví vo Viedni na švechate, odtiaľ putuje na našu colnicu a odtiaľ na vašu poštu. To je pomerne zložitý proces, kde riziko toho, že niečo zmizne je pomerne veľké. Pokiaľ ale objednávate tovar z EU, je u vás často krát za pár dní, maximálne týždeň a úplne bez cla. Z objednávkami z EU je vôbec najmenší problém.

verím teda, že som trošku týmto blogom pomohol. Je nehorázne, ako okolo tohto neexistujú nijaké zákony a nijaká legislatíva a vládne všeobecná neinformovanosť.

By |2018-11-28T15:06:46+00:0030. júla 2018|Categories: Infovojna|Tags: , |0 Comments

About the Author:

frantisek
Venujem sa demoralizácii verejnosti, najmä mládeže, reálnemu pozadiu pornografie, neomarxizmu v protestantských cirkvách. Ďalšie obľúbené témy : slniečkárstvo, infiltrácia, sionizmus, havlizmus, odklony od pôvodného biblického učenia v kresťanstve a farizejstvo.

Leave A Comment