Stratené, nedoručené zásielky Amazon a Ebay

//Stratené, nedoručené zásielky Amazon a Ebay

Stratené, nedoručené zásielky Amazon a Ebay

Neprišla vám zásielka z Ebay alebo Amazonu? Prišiel ste o desiatky, stovky alebo dokonca tisíce €?  Neviete, na koho sa obrátiť ? Nie ste sám. Tento blog vám stratenú zásielku síce nevráti, ale preventívne je dobre pochopiť o čo pri zásielkách ide. Myslím, že nemusím opisovať, ako sú internetové obchody dobrá vec a ako je výhodné hľadať veci v desiatkach tisícoch obchodoch po celom svete. Ja sám som veľa krát našiel tovar, ktorý by som tu v živote nenašiel a ceny z ktorých mi padali sánky. Pokiaľ ste teda v tejto fáze nadšený a myslíte si že po vyplnení objednávky a zaplatení kartou sa vám starosti už ako skončili – tragicky sa mýlite. 

V prvom rade, na Slovensku sa nehorázne kradne a neobchádza to samozrejme ani Slovenské colnice, kuriérov a poštu už vôbec nie. Špeciálne zásielky z USA, ktoré prechádzajú komplikovanejším procesom prijímania na Slovensko, kvôli colným povinnostiam.

Uvedomte si, že akýkoľvek seller, ktorý predáva cez Amazon alebo cez Ebay, nenesie zodpovednosť za jeho doručenie. Tu teda vzniká predpolie o to, okradnúť vás a v tomto blogu sa pokúsim opísať zopár trikov ktoré sa používajú. Ak tieto triky pochopíte, ušetríte si kopec nervov, peňazí a sklamania. Kamenné obchody potom môžte kľudne obchádzať.

Trik, číslo jedna: Zlodeji na poštách a colniciach nedoručia upozornenie, že máte zásielku na pošte odloženú.

Jednoducho do schránky nič nedostanete. Nikto vám nezavolá. Vy ste určite veľmi zamestnaný a nedôjde vám, že zásielka by tu už mohla byť. V tomto období, sa zásielka na pošte, na colnici „prečká“ a „akože“ sa vráti späť odosielateľovi, čo sa samozrejme nikdy nestane. Doručovatelia toto zvyknú robiť aj vtedy, ak máte meno, ktoré je plné interpunkcie a americký odosielateľ ho skomolí. Napríklad, voláte sa „Šiškovič“ a americký seller vytlačí napr. „2i2kovi&“ – už toto môže byť pre doručovateľa dôvod, nehodiť vám do schránky upozornenie na zásielku.

Americkí selleri potom zvyknú napísať na balík nie vašu adresu ale adresu uvedenú na PayPal, ak ste cez paypal platil. Stáva sa všeličo, mal by ste si dávať pozor. Prosím ale, nezačnite z toho obviňovať poštárku, ktorá vám nosí poštu, nemusí mať na tom vinu.

Trik číslo dva: Telefónne číslo.

Pokiaľ prepravu zabezpečuje neštátna kuriérska firma, čo je akákoľvek firma mimo Slovenskej pošty, je úplne odkázaná na váš telefón. Váš telefón je dôležitejší ako vaša adresa. Súkromný kuriér nemôže vojsť do vašich dverí a hodiť vám do schránky žltý lístok, s upozornením aby ste si zásielku vyzdvihli na pošte. Môže iba zobrať zásielku späť na firmu. Pokiaľ je zásielka v kuriérskom sklade, vy neviete kde je a že tu vôbec je a kuriér nemá vaše číslo, je to predpolie pre krádež zásielky, po pár dňoch.

Požiadajte teda predajcu a trvajte na tom, aby na balík z vrchnej strany veľkým písmom napísal váš telefón. Toto sa týka výhradne Ebay, musicstack.com apod, teda stránok, kde predávajú seller-i bez toho, aby museli mať vlastný obchod a predávajú väčšinou second hand.

Pozor na to ! Nepíšte na balík váš telefón vo fomáte +421 902 123 456 ale nech seller napíše veľkým písmom na balík 0902 123 456. S pluskami a nulami pred číslom vznikajú problémy a predajca v zahraničí, to môže skomoliť. Ak to skomolí, kuriér sa s Vami nespojí a dostanete sa do problémov.

Ako teda na Amazone a Ebay nakupovať správne ?

Väčšinou zásielky z krajín EU, najmä Nemecka, Holandska alebo Anglicka sú bez problémov. Problém ale môže vzniknúť z krajín mimo EU, špeciálne z USA. Odpoveď ako na to je jednoduchá. Nekupujte nikdy nič, čo nemá tkzv. „tracking number „(číslo zásielky). Čiže tovar, ktorý ide bez toho, aby vám chodili informácie o jeho polohe, najlepšie priamo na stránke poštovej služby, ktorá balík doručuje.  Pokiaľ vám tracking number obchodník neposkytne, nekupujte u neho, špeciálne ak to je z USA. (Samozrejme zásielky do 15€, kde o nič nejde a v prípade straty vás to neodrovná, na tom nemusíte lipnúť, hovorím iba o zásielkách ktoré sú drahšie)

Tracking number, teda číslo zásielky je jediná vec, ktorú máte v rukách a ktorou viete argumentovať, ak znenazdajky zistíte, že zásielka neprišla. Tracking number vie rozoznávať bežne aj slovenská pošta, úplne online, na tomto linku. 

objednávky na Amazone, „track package“ je úplne hore. Ak je hluché, teda tam nič nie je, ste v situácii, že nemáte „nič v rukách“ a môžte o tovar na Slovensku prísť.

Musíte pochopiť, že ak vám tovar napríklad na pošte ukradnú, obchodník s tým už fakt nič neurobí.

Na Amazone je veľmi dôležité sledovať „track package“ a sledovať, kde tovar je. Niekedy sa môže stať, že miesto na Slovensko, poputuje zásielka do úplne inej krajiny. Toto sa stáva, ak na adrese, úplne na konci, nenapíšete, pod „Slovakia“ aj „Europe“. Oni totiž netušia, kde „Slovakia“ je a pošlú to napríklad do Afriky. Ak uvediete, „Europe“úplne na konci, riziko omylu v USA zmiernite.

Ak vidíte online, že zásielka ide inde, na základe „tracking number“ môžte americkú poštu ihneď kontaktovať, v tom prípade oni dosť promptne reagujú a tovar nasmerujú správne. Je síce pravda, že ak váš tovar ide omylom do inej krajiny, mala by ho tamojšia pošta vrátiť, ale ak skončí v afrických alebo arabských krajinách, čo sa môže stať, je pravdepodobnosť návratu k odosielateľovi veľmi malá.

Osobne by som vám „track package“, najmä pri dodávkach z USA, doporučoval kontrolovať každý tretí deň.

Na Amazone telefónne číslo zadávate priamo pri registrácii a na dodávkach sa väčšinou vyskytuje. Zadaním telefónneho čísla, na balík na viditeľnom mieste, sa môžte vyvarovať množstvu komplikácii. Balíček zo zahraničia, bez trackingu a bez telefónneho čísla, je ideál na ukradnutie, kde nikto nič nedokáže a zmizne tak úplne v pohode. 

Na obrázku úplne hore, (úvodný obrázok) vidíte typický tracking USPS, americkej doručovacej služby, ktorú v USA hojne používajú obchodníci. Na obrázku vidíte tracking number a v jednotlivých sekciách to, kde sa tovar nachádza. Často skončí na Slovensku a vám to nikto nedá vedieť …

Na obrázku vyššie, je zásielka v hodnote 600€, ktorá mi prišla z Anglicka. Všimnite si vedľa šípky kolónku  „contact“, pod ňou meno „Frantisek“ a pod tým telefón. Ten telefón je falošný a neviem, ako sa k tým číslám DHL dostal. Môj telefón takýto na ebay nie je a nikomu som takéto zmätky nedával. Ak by som mal konšpirovať, čo ak zmätok vznikol zásahom niekoho zvonka ? Bez telefónneho čísla vás totiž kuriér  nezastihne a drahá zásielka je vydaná na milosť a nemilosť … Pri zásielkach z EBAY napíšte predávajúcemu správu, nech on sám osobne napíše na balík na viditeľnom mieste váš telefón. Prečo to píšem ? Sledovanie tracking number, teda polohy zásielky, je najdôležitejšie práve, ak zásielka dorazí na Slovensko. Ak vidíte, že zásielka je dva dni na Slovensku a nikto vám nevolá, nie je niečo v poriadku a okamžite kontaktujte kuriérsku službu.

Prepisovanie a falšovanie mobilov, teda telefónnych čísel je bežné a robí sa to (v mnohých prípadoch) práve preto, aby vzniklo predpolie pre krádež balíka. Bez správneho mobilu vás kuriér nemá ako nakontaktovať, zásielka sa vráti do skladu, kde môže zmiznúť po týždni …

 

číslo zásielky nemeckého prepravcu „Hermes“ hore vidíte číslo zásielky, dole polohu tovaru. Ak vidíte, že tovar je na Slovensku dlhšie ako dva dni a nikto vás nekontaktoval, je niečo zle a mal by ste zavolať slovenským partnerom tejto firmy (je to medzi iným intime v Ivanke) kde zásielka je.

Vracanie zásielok: 

Kúpili ste si na amazon topánky. Bola to super značka, model aký u nás nie je a lacnejšia ako u nás, aj po prirátaní poštovného. Drvivá väčšina nemeckých a amerických predajcov dodávajú tracking number úplne automaticky. (treba si to ale aj tak overiť, napíšte predajcovi správu, či vám tracking number poskytne, ak odmietne, objednávku stornujte, špeciálne ak to je z USA)

Doma ste ale prišiel na to, že topánky sú malé. V tom prípade, má amazon super servis, kde vám predajca pošle vratku (mne ju poslali v slovenčine !!!) s vratkou idete na poštu a balík vám zadarmo prepravia naspäť, do nemecka alebo USA. Predajca vám vráti peniaze. Vy si kúpite topánky s väčším číslom a čakáte.

no a nedočkáte sa. Prečo ? Lebo pri opakovanom odosielaní zásielky, je chaos s tracking number. Pri vratkách špeciálne trvajte a žiadajte si tracking number. Mohlo sa všeličo stať, seller mohol poslať balík inou špedičnou službou, skrátka ak vám bude tvrdiť, že vratky sa posielajú pod tým istým track number ako pôvodná, prvá zásielka, nebude to pravda.

Amazon niekedy ukazuje pohyb zásielky, ale nie je jasné, na základe čoho konkrétne vie, kde sa balík nachádza. Dátum doručenia generuje program, ktorý ho pravdepodobne automaticky posúva a posúva bez toho, aby mal konkrétne dáta. Zas, bez konkrétneho tracking number ste v prípade komplikácii nahratý.

Nové značky prestížnych výrobcov, sa väčšinou ako prvé, objavujú v USA. Veľa krát som bol nadšený a tovar som si z USA objednal. Bolo mi jedno, že tu budem platiť clo a DPH a jedno, že budem dlho čakať. Po ale asi dvoch týždňoch sa ten istý tovar objavil v Nemecku a ak by som si to objednal odtiaľ, tovar by prišiel rýchlejšie a bez cla.

Treba si uvedomiť, že tovar z USA ide z rúk sellera kuriérovi, odtiaľ na letisko, z tade na ďalšie letisko, z tade niekedy ešte na jedno letisko, odtiaľ a objaví vo Viedni na švechate, odtiaľ putuje na našu colnicu a odtiaľ na vašu poštu. To je pomerne zložitý proces, kde riziko toho, že niečo zmizne je pomerne veľké. Pokiaľ ale objednávate tovar z EU, je u vás často krát za pár dní, maximálne týždeň a úplne bez cla. Z objednávkami z EU je vôbec najmenší problém.

verím teda, že som trošku týmto blogom pomohol. Je nehorázne, ako okolo tohto neexistujú nijaké zákony a nijaká legislatíva a vládne všeobecná neinformovanosť.

By |2019-02-23T16:49:53+00:0030. júla 2018|Categories: Infovojna|Tags: , |0 Comments

About the Author:

frantisek
Venujem sa demoralizácii verejnosti, najmä mládeže, reálnemu pozadiu pornografie, neomarxizmu v protestantských cirkvách. Ďalšie obľúbené témy : slniečkárstvo, infiltrácia, sionizmus, havlizmus, odklony od pôvodného biblického učenia v kresťanstve a farizejstvo.

Leave A Comment