Seehofer sa chystá na vznik tranzitných zón, Rakúsko na ochranu južnej hranice, Salvini zase na zablokovanie Brenneru

//Seehofer sa chystá na vznik tranzitných zón, Rakúsko na ochranu južnej hranice, Salvini zase na zablokovanie Brenneru

Seehofer sa chystá na vznik tranzitných zón, Rakúsko na ochranu južnej hranice, Salvini zase na zablokovanie Brenneru

Nemecká vládna kríza sa zdá byť zažehnaná. Aspoň to tak vyzerá po tom, čo sa nemecký minister vnútra a líder CSU Horst Seehofer v pondelok večer dohodol s kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá nakoniec súhlasila s kompromisom – so zriadením tranzitných zón na hranici s Rakúskom, odkiaľ budú vracaní migranti, ktorí boli už boli zaregistrovaní v inej krajine EU.

V týchto uzavretých bavorských centrách budú umiestnení migranti, ktorých dokumenty budú posudzované v zrýchlenom konaní a až do ukončenia konania ich nebudú môcť opustiť. Seehofer tak v podstate nad Merkelovou zvíťazil a docielil zavedenie opatrení zameraných proti migrantom na národnej úrovni! Teda presný opak toho, čo Merkelová chcela dosiahnuť na európskej úrovni a čím sa ešte začiatkom júla chválila, že dosiahla. Napokon sa však z jej „prelomového“ európskeho riešenia migračnej krízy vykľulo niečo neurčité, čoho závery viaceré krajiny EU dokonca ešte aj popreli.

Merkelová totiž najskôr tvrdila, že došlo k dohode s vracaním migrantov s krajinami V4, tie však popreli nielen dohodu, ale dokonca aj existenciu rokovaní. Ďalej tvrdila, že lídri EU sa zhodli na vytváraní záchytných stredísk pre migrantov v afrických krajinách, kde by sa posudzovalo, ktorý migrant má právo na udelenie azylu, no ktorých zriadenie zatiaľ severoafrické krajiny ako Maroko, Líbya, Tunisko, či Alžírsko odmietli a popreli. Riešenie azylu v týchto krajinách po summite odmietol dokonca aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz, pretože by to pre migrantov podľa jeho slov bol šialene príťažlivý faktor. V priebehu pár dní tak jednotlivé body záverov summitu už stihol poprieť takmer každý, čo nechávalo Merkelovej koaličného partnera a lídra CSU na pochybách a tak radšej Merkelovej ponúkol svoju rezignáciu, čo ale po hodinách rokovaní nakoniec obe strany vyriešili vyššie spomínaným kompromisom.

Aj keď sa Seehofer snažil spôsob fungovania tranzitných zón objasniť a vyjadril sa, že ľudí tam nebude zatvárať, pretože ak budú mať pochybnosti, môžu sa kedykoľvek vrátiť do Rakúska alebo inej krajiny, len nebudú môcť vstúpiť do Nemecka, každému je jasné, že Nemecko začne migrantov, ktorí chcú vstúpiť do krajiny alebo sa pohybujú po Nemecku, ale pôvodne ich registrovali v inej členskej krajine EÚ na svojich hraniciach zadržiavať a vracať späť. Nemecko tak po dlhom čase nakoniec prišlo so svojim vlastným riešením migračnej krízy (aj keď dohoda so socialistami z SPD ešte nepadla), čoho si všimla aj rakúska vláda a na dohodu Mekrelovej a Seehofera zareagovala zahájením príprav na ochranu svojej južnej hranice.

Ako sa vo rakúskom vládnom prehlásení doslova píše: „Dohoda medzi CDU a CSU hovorí o tom, že Nemecko chce zaviesť opatrenia proti migračným vlnám na národnej úrovni. A pokiaľ tieto dohody nemecká vláda schváli, budeme nútení prijať protiopatrenia v záujme Rakúska a jeho obyvateľov. Spolková vláda je preto pripravená podniknúť kroky k ochrane našich južných hraníc!“ Podobne sa po vzniku dohody CDU a CSU vyjadril aj taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý povedal nielen to, že odmietne prijímať migrantov, ktorých by Nemecko chcelo týmto spôsobom relokovať, ale aj to, že je pripravený kedykoľvek obnoviť kontroly na Brenneri, tj. na taliansko-rakúskej hranici. Týchto migrantov ale odmietajú prijímať napr. aj štáty V4 a ďalšie krajiny EU.

Merkelová bola teda nakoniec v súboji so Seehoferom prinútená ustúpiť a pristúpiť na národné riešenie migračnej krízy, ktorému sa tak dlho vyhýbala. Žiadne európske riešenie sa totiž zatiaľ nekoná a v skostnatenej promigračne naladenej EU ani tak ľahko konať nebude. A to si dobre po neurčitých záveroch summitu uvedomuje aj nemecký minister vnútra Seehofer, či lídri ďalších krajín Únie. A to je len dobre, pretože migračné vlny sa v súčasnosti inak ako uzatvorením hraníc zastaviť nedajú…

Martin Bago

https://zpravy.idnes.cz/angela-merkel-seehofer-0bj-/zahranicni.aspx?c=A180702_221148_zahranicni_linv
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/476835-rakousko-reaguje-na-nemecko-ihned-chysta-kontroly-na-hranicich.html
https://www.hlavnespravy.sk/seehofer-v-tranzitnych-centrach-na-hraniciach-nemecka-ludia-nebudu-zadrziavani/1452736
https://www.webnoviny.sk/merkelova-odvratila-rozpad-vladnej-koalicie-v-nemecku-kontroly-na-hraniciach-budu-prisnejsie/
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/475673-nemecka-koalicia-nedospela-k-dohode-o-migracii-pokracovat-bude-vo-stvrtok/
http://www.ilgiornale.it/news/politica/salvini-punge-l-austria-chiudono-i-confini-noi-affare-1548103.html

By |2018-07-04T08:41:31+00:003. júla 2018|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment