Rusko podpíše s Egyptom dohodu o používaní leteckých základní! To mu otvorí brány nielen k Stredomoriu, ale aj k oblasti Červeného mora!

//Rusko podpíše s Egyptom dohodu o používaní leteckých základní! To mu otvorí brány nielen k Stredomoriu, ale aj k oblasti Červeného mora!

Rusko podpíše s Egyptom dohodu o používaní leteckých základní! To mu otvorí brány nielen k Stredomoriu, ale aj k oblasti Červeného mora!

Ruská vláda schválila vo štvrtok návrh dohody medzi Ruskom a Egyptom, ktorá by umožnila obom krajinám vzájomne využívať svoj vzdušný priestor a letecké základne.

Návrh dohody, ktorý ruská administratíva zverejnila len deň po tom, čo ruský minister obrany Sergej Šojgu vykonal oficiálnu návštevu Káhiry, kde sa stretol s egyptským prezidentom Abdelom-Fattahom Al-Sisim a jeho ministrom obrany, vo štvrtok po ministerstve obrany odsúhlasilo aj ruské ministerstvo zahraničných vecí a predseda vlády Dmitrij Medvedev! Obe ruské dve ministerstvá boli Medvedevom poverené, aby s Egyptom ešte dotiahli detaily dohody a následne ju podpísali! Platnosť dohody bude 5 rokov s možnosťou jej predĺženia. Rusko teda bude môcť pre svoje lietadlá využívať už aj letecké základne v Egypte. Bude sa to týkať nielen bojových lietadiel a bombardérov, ale aj radarových a vojenských dopravných lietadiel. Okrem toho, Egypt už pred časom rozšíril s Rusom svoje vojenské kontrakty, keď s ním podpísal niekoľko zmlúv o dodaní vojenského arzenálu, hlavne ruských bojových lietadiel MiG-29, vrtuľníkov Ka-52 a ďalších zbraní.

Táto najnovšia dohoda bude teda ďalšou v poradí a bude pre obe krajiny vzájomne prospešná! Egyptu sa opäť rozšíri spolupráca s týmto svojim v podstate novým dodávateľom a partnerom (ktorý mu pomôže aj v boji s terorizmom a pri udržaní celkovej stability v regióne), s ktorým tak bude môcť opäť o niečo viac spolupracovať v hospodárskej a vojenskej oblasti a pre Rusko okrem rozšírenia dohôd a kontraktov s jeho novým egyptským partnerom dôjde aj k rozšíreniu jeho vplyvu aj na región severnej Afriky! Niečo podobné Rusku pred týždňom navrhol aj susedný Sudán, ktorý dokonca RF ponúkol, že si môže na jeho území zriadiť svoju vlastnú vojenskú základňu!

Celé toto dianie posledných dní teda jasne svedčí o tom, že Rusko sa pre krajiny sveta stáva skutočným ochrancom pred agresívnou americkou politikou, globálnym garantom mieru a stability a partnerom, na ktorého sa dá skutočne spoľahnúť! Okrem toho dianie posledných dní je pre Rusko veľmi výhodné, pretože týmto krokom dostane do svojej sféry vplyvu aj krajiny severnej a severovýchodnej Afriky, čím sa mu otvoria brány nielen k Stredomoriu, ale aj k oblasti Červeného mora a Suezského prieplavu! A africké krajiny na oplátku zase po príklade Sýrie získajú záruku stability, bezpečnosti a ochranu pred agresívnou americkou politikou! A to bude pre obe strany významným posunom vpred!

Martin Bago

http://www.securitymagazin.cz/defence/rusko-schvalilo-navrh-dohody-o-pouzivani-egyptskych-vojenskych-zakladni-1404058221.html
https://slobodnyvyber.sk/mimoriadna-sprava-rusko-bude-moct-pouzivat-letecke-zakladne-egypta/
https://www.rt.com/news/411424-russia-egypt-military-bases/
http://biz.centurylink.net/news/read/category/Europe%20News/article/the_associated_press-russia_negotiates_deal_for_its_warplanes_to_use_eg-ap
https://www.reuters.com/article/us-russia-egypt-military-airspace-planes/russian-military-working-on-deal-to-use-egypt-air-bases-document-idUSKBN1DU11D
https://www.nytimes.com/2017/11/30/world/middleeast/russia-egypt-air-bases.html

By | 2017-12-01T14:21:00+00:00 1. decembra 2017|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment