Poriadok a vzájomná banka

//Poriadok a vzájomná banka

Poriadok a vzájomná banka

Stalo sa mi raz, že som bol v jednej slovenskej dedine. Dedina pod horami.
Zastavil som na námestí (ak dedina vôbec námestie môže mať) pred budovou obecného úradu. Na prízemí obecný úrad, na rozľahlom poschodí kultúrny dom, obecná škola umenia. Vrchné okná pootvarané, a bolo počuť spev detí. Asi práve nacvičovali nejaké ľudové spevy. Aj husle bolo počuť. Také veci sa mne oveľa viac páčia, ako počítačové hry a americké filmy.

Rád sa vždy prihovorím náhodnému človeku na ulici. Spýtal som sa zo zvedavosti staršieho pána, ako sa stalo, že v tejto obci majú takúto peknú budovu. Hovorím peknú, lebo na rozdiel od mnohých, kockových s rovnou strechou, postavených za socializmu, tá budova mala klasu.

Vraj to bolo postavené „za prvej republiky“. Ľudia sa dohodli, a založili si niečo, čo nazývali Vzájomná banka. (Ja som o takom nikdy predtým nepočul.)

Vzájomná banka vraj fungovala tak, že ľudia si v nej ukladali svoje úspory, dostávali úrok , a iní ľudia, ak si potrebovali kúpiť materiál na stavbu domu, novú sejačku, bicykel alebo motorku, požičali si vo Vzájomnej banke. Tiež na úrok. Inými slovami, sused požičal susedovi, a banka to len oficiálne sprostredkovala;  mohla požičiavať len peniaze, ktoré skutočne mala. Nie vymyslené peniaze, ako to dnes robia všetky banky, a za nehorázne bezpracne zisky korumpujú politikov, kupujú médiá na osprosťovanie ľudu, pôdu a ožobračujú pospolitý ľud.
Banka mala minimálny personál aj minimálne náklady. Bola to v podstate dobročinná, nezisková organizácia. Banka slúžila pospolitému ľudu, a nie nejakým hnusným parazitom.
Ten pán mi z nejakého dôvodu potreboval tiež pripomenúť, že v ich dedine bol krčmár najchudobnejším človekom. To vždy poteší.

Ľudia dnes nadávajú na systém, ale nevedeli by presne definovať, o čo im ide, ako si predstavujú svet budúcnosti.
Ja to viem presne: Keď sa dostaneme k moci, všetky banky budú od prvého dňa  vzájomné banky.
Tak začneme robiť Poriadok.

By | 2017-08-11T08:59:48+00:00 11. augusta 2017|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment