O prioritách života ľudského

//O prioritách života ľudského

O prioritách života ľudského

Každý z nás má nejaké priority. A spomedzi nich niečo, čo hodnotovo stavia na prvé miesto. Na najvyššiu pozíciu. Sú mnohí, ktorí v tomto smere hovoria o zdraví. Ďalší zase o rodine, o láske, o kariére a o iných, podobných hodnotách. Ale položme si otázku: existuje niečo, čo by bolo nie subjektívne, ale hodnotovo objektívne stojace na prvom mieste? Niečo, čo sa neopiera o ľudské názory, ale jednoducho objektívne stojí na prvom mieste, ako tá najvyššia hodnota?

Pozrime sa trebárs na zvieratá. I oni majú svoje priority, i oni „uznávajú“ istú hierarchiu hodnôt. Aj pre zviera je určite vysokou hodnotou zdravie. Ak ho nemá hynie, lebo si nedokáže zabezpečiť dostatok potravy. I zvieratá mávajú svoju „rodinu“ a žiaľ stáva sa, že z ich obetavosti a starostlivosti o potomstvo by si mohli brať príklad i mnohé ľudské matky. Ďalej máme prácu. I zviera musí svojim spôsobom „pracovať“, aby si vo voľnej prírode uhájilo svoju existenciu. Snaží sa uživiť seba i svoje mláďatá, buduje si obydlie, trvalou bdelosťou sa chráni pred nebezpečím a nepriateľmi. Taktiež svojim spôsobom prejavovaná „láska“ je súčasťou zvieracieho sveta. Je napríklad známe, že niektoré druhy zvierat zotrvávajú vo vzájomnom „partnerskom vzťahu“ po celý život.

Je nepochybné, že človek stojí vyššie ako zviera. Ale pri porovnávaní najvyšších ľudských hodnôt s hodnotami zvieracieho sveta sme zatiaľ nenašli príliš veľké rozdiely. Hľadajme teda ďalej. Poviete – šport, kultúra. Áno, zvieratá nespievajú, nemaľujú ani nehrajú divadlo. Kultúru však tiež možno vnímať ako určité využitie voľného času, určitý druh rozptýlenia a odpočinku po práci, zameranej na získavanie nevyhnutných prostriedkov na prežitie. No a odpočinok, ako sa na to takto pozrieme, snahu po rozptýlení a určitú hravosť možno pozorovať i u zvierat.

V čom sa teda od nich zásadným spôsobom odlišujeme? Ak budeme trvať iba na horeuvedenej škále hodnôt, tak v podstate v ničom. A predsa tu niečo musí byť, niečo, čo nás od nich zásadným spôsobom odlišuje. Čo je to teda?

Nechajme sa poučiť najvyššou autoritou, ktorej slová, týkajúce sa položenej otázky sú zaznamenané v evanjeliách. Jeho odporúčanie je akoby osobitne určené ľuďom dnešnej doby, ľuďom utopeným vo svojich každodenných problémoch. Veľký Učiteľ života hovorí:

„Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť a čo budete piť. Pozrite na vtákov. Nesejú, nežnú, ani do sýpok nezhromažďujú, ale váš Otec nebeský ich kŕmi. Či vy nie ste oveľa viac ako oni? Nebuďte teda ustarostení a nevravte: „Čo budeme jesť?“ – alebo: „Čo budeme piť?“ Váš Otec totiž vie, že všetko toto potrebujete. Hľadajte teda najprv kráľovstvo nebeské a jeho spravodlivosť a všetko toto sa vám pridá“.

Pozrime sa však vôkol seba. V úplnom protiklade s horeuvedenými slovami vidno všade iba ľudí zavalených starosťami, všade počuť iba ponosy a cítiť rezignáciu z toho, ako zle sa žije. Avšak v prísľube, že ak budeme hľadať v prvom rade hodnoty „kráľovstva nebeského“, potom sa nám všetko to ostatné potrebné k životu pridá, je predsa jednoznačné uistenie o dostatku všetkého potrebného, ak sa budeme riadiť týmto pravidlom. Ak teda trpíme nedostatkom a strádame môže to tiež znamenať, že naše hľadanie Svetla a Pravdy nebolo úprimné a dostatočné.

Chápeme teda, čo je tým najdôležitejším v živote človeka? Tým najrozhodujúcejším, čo nás odlišuje od zvierat? Je to schopnosť hľadať a následne vedome uchopiť Pravdu o živote! Svätou povinnosťou človeka je stať sa vedomým! Odhaliť zmysel vlastného života a tajomstvo, kým vlastne sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme. Iba úsilím o poznanie Pravdy o živote môžeme naplniť hodnotu vlastného človečenstva! Lebo iba človeku, ktorý kráča týmto smerom sa začne postupne odhaľovať pravý zmysel, účel a podstata všetkého čo jestvuje. Iba takýto človek môže chápať a následne dávať pravú hodnotu všetkému, čo vzniká jeho rukami.

Bola tu napríklad reč o kultúre. Ak ale kultúra, či umenie nenesú v sebe úsilie a snahu po obsiahnutí a postihnutí univerzálnej Pravdy, ak neusilujú o ušľachtilosť a vzlet k hodnotám „kráľovstva nebeského“, nie je celá kultúra a umenie ničím iným, ako rozptýlením zvieraťa. No a obdobne je tomu vo všetkých oblastiach nášho života! Iba neustála snaha ľudí o tie najvyššie hodnoty aké jestvujú, môže dať pravú hodnotu všetkým veciam, ktoré ich obklopujú. Kde tohto úsilia niet, tam sa postupne strácajú všetky hodnoty a nastáva rozklad.

Kde sú však ľudia, ktorí sa snažia plniť to najdôležitejšie? Koľko je takých, ktorých vnútro sa aspoň určitú časť dňa, alebo týždňa snaží o pochopenie a postihnutie pravdy o živote a jeho zmysle?

Ale iba ten, kto hľadá, môže aj nájsť! Iba ten, kto prosí, môže aj dostať! Iba tomu, kto klope, môže byť otvorené! Bez námahy nám samo nespadne do lona absolútne nič! Ak však človek nechce podstúpiť túto námahu, bude po celý život bitý nízkosťou vlastných živočíšnych cieľov a nakoniec zomrie v strachu, v nepochopení a úplne nevedomý, ako …zviera.

Ale zviera v rámci svojho druhu napĺňa zmysel vlastného bytia, kým človek, stojaci druhovo vyššie tak nečiní. Lebo napriek svojim vyšším možnostiam a predpokladom žije prakticky iba na úrovni síce inteligentného, ale predsa len zvieraťa. A tak, z vyššieho hľadiska – z hľadiska skutočnej hodnoty vlastného bytia každého jednotlivého tvora vo stvorení je oveľa cennejším ten, kto tieto hodnoty naplňuje, ako ten, kto ich neplní a kto sa o to ani len trochu nesnaží! Z tohto hľadiska stojí potom „domýšľavý pán tvorstva“ vo svojej vnútornej úbohosti a neschopnosti realizácie zmyslu vlastného bytia pod zvieraťom. Až sem to došlo!

Vzchopme sa preto! Zamyslime sa nad doposiaľ nedocenenou hodnotou úsilia po hľadaní Pravdy. Hodnotou, ktorá má schopnosť naplniť a dokonca i ďaleko presahuje tento náš pozemský život. Zamerajme preto svoje životné úsilie k hľadaniu Pravdy! K hľadaniu a nachádzaniu hodnôt „kráľovstva nebeského“! Potom akoby samé od seba odpadnú všetky starosti, ktoré nás zaťažovali! Pocítime, ako je nám až zázračným spôsobom urovnávaná cesta nášho života. Lebo ak sa my budeme snažiť o to, o čo sa ako ľudskí tvorovia snažiť máme, je predsa určením Pána, že všetko ostatné, čo budeme potrebovať k dôstojnému životu na tejto zemi sa nám pridá.

By |2017-06-12T13:24:37+00:0012. júna 2017|Categories: Infovojna|20 komentárov

About the Author:

Avatar

20 komentárov

 1. Magic Mush Rooms

  […]usually posts some pretty fascinating stuff like this. If you are new to this site[…]

 2. Glock 28

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nevertheless actually worth taking a appear, whoa did 1 understand about Mid East has got far more problerms at the same time […]

 3. Computer reparatur kempraten

  […]the time to read or visit the material or websites we’ve linked to below the[…]

 4. Buy cocaine online

  […]below you will discover the link to some web pages that we feel you should visit[…]

 5. airsoft sniper rifles for sale

  […]one of our visitors lately encouraged the following website[…]

 6. red nose pitbull puppies for sale

  […]although sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are truly really worth a go via, so have a look[…]

 7. sweetiehouse.vn

  […]one of our guests not long ago encouraged the following website[…]

 8. capath.vn 27. októbra 2020 at 11:57

  capath.vn

  […]just beneath, are quite a few entirely not related web pages to ours, however, they may be surely really worth going over[…]

 9. granül klor

  […]here are some links to web sites that we link to because we feel they may be worth visiting[…]

 10. toz klor 26. októbra 2020 at 23:49

  toz klor

  […]very handful of websites that occur to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 11. best buying

  […]Here are some of the internet sites we recommend for our visitors[…]

 12. Tierfutter

  […]below you’ll uncover the link to some sites that we feel it is best to visit[…]

 13. hi sri lanka

  […]below you’ll discover the link to some web sites that we believe you need to visit[…]

 14. greengo 24. októbra 2020 at 13:29

  greengo

  […]very handful of internet websites that take place to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 15. largest online vapor store

  […]always a significant fan of linking to bloggers that I enjoy but don’t get lots of link love from[…]

 16. cell phone

  […]Here is an excellent Weblog You may Locate Exciting that we Encourage You[…]

 17. blogcaodep.com

  […]we came across a cool site that you may well appreciate. Take a look if you want[…]

 18. vibrating bullet massager

  […]Every once in a whilst we pick blogs that we study. Listed below would be the most current web sites that we pick out […]

 19. Google 18. októbra 2020 at 7:27

  Google

  Below you’ll obtain the link to some sites that we assume you must visit.

 20. Avatar
  Grigoriy Ilmoran 13. júna 2017 at 8:47

  O veľkom žvástaní

  Keby mňa niekto požiadal, aby som mu vysvetlil, čo máme na mysli, keď používame slovo „žvástanie“, vôbec by som nešiel konzultovať synonymický slovník, ani by som si kvôli tomu nešiel hneď kúpiť stručný etymologický slovník, či dokonca slovník cudzích slov – pre prípad, že „žvástanie“ je slovo z češtiny.
  Šiel by som jednoducho podľa vlastného rozumu, a povedal by som, že žvástanie je, keď niekto tára nezmysly, veci ktorým ani sám nerozumie, publiku, ktoré z jeho prázdnych reči ničomu nerozumie a nič nemôže mať, lebo sám žvástač len opakuje frázy, ktoré niekde niekedy dávno počul, ale už aj ten, kto mu také zvestoval, sám bol len žvástačom. Najhoršie sú však sladké nezmysly, lebo v nadmiere spôsobujú duchovnú cukrovku.

  Preto takto píšem o žvástaní, lebo som presvedčený, že prvopočiatkom marazmu dnešného sveta je skutočnosť, že väčšina toho, čo dnešní ľudia hovoria alebo píšu, nie je nic iné, ako obyčajné žvástanie: politici žvástajú, „umelci“ žvástajú, filozofi žvástajú, kňazi žvástajú, a pospolitý ľud s nimi žvásta tiež.
  Všimli ste si niekedy, koľko ľudí sa v dnešnom svete živí žvástaním?

  Najviac sa však žvásta vo svete nábožníkov. Asi preto, že už všetky ich sväté písma nie sú ničím iným, ako žvástaním. Žvástajú, a hovoria, že žvástanie je najľahšia cesta do neba.

  Všimli ste si niekedy, že nábožníci vždy chcú hľadať, a aj iným radia hľadať, akúsi „Pravdu“, ale ešte nikdy nikomu neprezradili, čo to tá pravda je, a nevysvetlili, prečo ju ani oni sami nikdy nenašli?
  Chcú žiť ako poľné ľalie – bez roboty a starostí, ale vždy sa držia v blízkosti toho, kto namiesto žvástania ťažkou prácou dorába chlieb nás každodenný.

  „Prometheus“, povedal by si ty mne, čím sa ty živíš?

Leave A Comment