Mirek Černý- Pád veľmoci

//Mirek Černý- Pád veľmoci

Mirek Černý- Pád veľmoci

Mirek Černý- Pád veľmoci

Prichádzam, aby som vám rozprával o jednej veľkej ríši. Veľmoci, na ktorej začiatku bolo len niekoľko málo osád pozdĺž pobrežia. Z týchto osád sa zrodila slávna ríša, ktorej vplyv sa počas rokov rozšíril po celom svete. Jej obyvatelia vynikali v poľnohospodárstve, v staviteľstve, v technike, v lekárstve i v obchode. A vzápätí dosiahli úroveň akú nikto nikdy predtým nepoznal. Jej armády prenikli do najvzdialenejších kútov sveta. Jej technika bola doslova neprekonateľná. Jej peniaze riadili obchod na celom svete. A životnú úroveň budila závisť vo všetkých ostatných krajinách.

Ale ako  šiel čas, doľahol na túto spoločnosť tieň korupčných afér, ktoré zachvátili najbohatší vrstvy. A čo bolo ešte nebezpečnejšie, dávne tradície a hodnoty sa začali z denného života vytrácať. Ľudia začali čoraz rýchlejšie prepadať beznádeji pod vplyvom škandálov a neprávosti,  ich rozsah sa naďalej zväčšoval. Opilstvo, prostitúcia a drogy zachvátili zem. Lúpeže, prepady, násilie a vraždy zaplavili ulice. Nepokoj týchto časov sa stále silnejšie premietal do štatistík samovrážd a duševných porúch. Následok poznamenal výrazne aj dávny národný charakter. Škandály a konflikty sa čím ďalej častejšie objavovali aj v radoch polície, v senáte aj v samotnej vláde. Spoločnosť sa začala trieštiť a nebolo moci, ktorá by udržala základy na ktorých bola postavená.

Ale čas išiel ďalej a objavilo sa ďalšie nebezpečenstvo životne ohrozujúce túto veľmoc.  Poľnohospodárov, chrbticu celej spoločnosti, ruinovali vojny a rastúca inflácia. Štát, aby udržal vyrovnaný rozpočet, uvalil na spoločnosť nové a nové dane. Napriek tomu jeho zlatý poklad zvoľna mizol do neznáma. Príjmy z obrovského obchodného priestoru začali klesať  a obyvatelia za svoje peniaze mohli kúpiť stále menej. Navyše, veľmoc prichádzala stále o ďalšie teritóriá, ktoré zaplavili početné hordy zaostalých nepriateľov. Spoločnosť už nebola schopná sa brániť. Veľmoc sa rozpadala a samotné hlavné mesto padlo v deň, ktorý história označuje za koniec civilizácie na dlhé ďalšie stáročia.

Príbeh, ktorý som vám rozprával, bol históriou vzostupu a pádu ríše rímskej. Napadla vás snáď nejaká iná veľmoc?

Preklad Toma Sino

By |2018-09-03T12:20:41+00:008. júna 2018|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Avatar

Leave A Comment