Juncker Trumpovi sľúbil, že EU bude masívne nakupovať americký plyn a sóju a nazval to dobrou dohodou!

//Juncker Trumpovi sľúbil, že EU bude masívne nakupovať americký plyn a sóju a nazval to dobrou dohodou!

Juncker Trumpovi sľúbil, že EU bude masívne nakupovať americký plyn a sóju a nazval to dobrou dohodou!

V stredu sa v USA konalo stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa s predsedom Európskej komisie Jean-Claudeom Junckerom, na ktorom uzatvorili zaujímavú dohodu slúžiacu na urovnanie vzájomného obchodného sporu.

Dané stretnutie ale môžno s kľudom označiť za Trumpovu výhru, pretože americký prezident dokázal hravo zatlačiť Junckera do kúta a prinútiť ho súhlasiť s jeho požiadavkami! Trump svojimi krokmi a vyjadreniami, po tom, čo nedávno spustil voči EU obchodnú vojnu, postrašil ju zavedením ciel na automobily, či ju označil za jedného z mnohých nepriateľov USA, očividne dosiahol, čo potreboval. Juncker sa na stretnutí s Trumpom totiž zaviazal, že EU bude od USA „masívne“ kupovať drahý americký skvapalnený plyn, farmaceutické výrobky a zvýši aj nákup poväčšine geneticky modifikovanej sóje! Za čo mu Trump prisľúbil, že pre túto chvíľu voči EU nezavedie nová clá na dovoz automobilov a autodielov a bude sa spolu s EK usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary. Ako sa vyhlásení doslova uvádza: „Pre uľahčenie vzájomnej obchodnej výmeny sa dohodli na stanovení krátkodobých opatrení a posúdení súčasných colných opatrení.“

„Parádna vzájomná“ dohoda, čo poviete. No podľa Junckera ide o dobrú dohodu, pozitívne stretnutie a nie príliš drahé ústupky. No povedzte, je toto vôbec normálne? Na jednej strane je pochopiteľné, že si EU nepraje obchodnú vojnu s USA, no okamžite Trumpovi urobiť takéto ústupky je mierne povedané neprofesionálne, resp. proti zdravému rozumu. Veď tu ide o veľké peniaze a aj zdravie európskych obyvateľov. Ruský plyn je totiž lacnejší a kvalitnejší, nehovoriac o potravinových a zdravotných štandardoch, ktoré sú v EU v súčasnosti nastavené oveľa vyššie ako v USA. Okrem toho, väčšina sóje vypestovanej v USA je geneticky modifikovaná. Nehovoriac o ďalších veciach, ktoré sú súčasťou dohody.

Mňa ale ešte zaujíma nasledovná vec, konal sa niekde nejaký summit, na ktorom by sa formulovala nejaká európska stratégia pre obchod s USA, či odobrovala dohoda, ktorú mal Juncker Trumpovi predložiť? Pretože o ničom takom neviem. To si akože Eurokomisia svojvoľne uzatvára dohody bez súhlasu členských krajín? Pretože neverím, že väčšina členských krajín EU by súhlasila s „masívnym“ nákupom drahého amerického skvapalneného plynu, či poväčšine geneticky modifikovanej sóje! Ako je teda možné, že sa Juncker k takému niečomu v USA zaviazal? To v EU už naozaj vládne anarchia a nikým nevolená Eurokomisia si skutočne robí čo chce na úkor členských štátov, ktoré ju platia? Vyzerá to tak, že áno, pretože danú Junckerovu dohodu vo štvrtok už stihlo odmietnuť Francúzsko, ktoré tvrdí, že komplexné dohody nie sú dobrým riešením a preto vypracovalo vlastné červené línie pre budúce rokovania o obchodných sporoch medzi EU a USA.

PS: Raz darmo, Trump je obchodník a vie čo má urobiť, resp. ako má postrašiť svojich poskokov z Únie, aby dosiahol, čo potrebuje. A to, že EU riadia ľudia akí ju riadia, resp. že sme dovolili, aby ju takí ľudia riadili, je len na našu škodu…

Martin Bago

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/478177-trump-nadalej-planuje-cla-na-auta-unia-odvetu-za-miliardy-dolarov/
https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/unia-a-spojene-staty-sa-maju-opat-radi-cla-na-auta-trump-nateraz-nezavedie/

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2018/07/26/frankreich-lehnt-eu-deal-mit-trump-ab/?ls=ap
https://g8fip1kplyr33r3krz5b97d1-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/07/Joint-EU-US-Statement.pdf

By |2018-07-26T20:45:01+00:0026. júla 2018|Categories: Infovojna|2 komentáre

About the Author:

2 komentáre

 1. Ja som sa na tento problém pozrel z pozície Spoločnej tlačovej správy:
  Európska komisia – Vyhlásenie
  Spoločné vyhlásenie USA a EÚ po návšteve prezidenta Junckera v Bielom dome
  Washington, 25. júla 2018
  Už po prvom prečítaní je zrejmé – hlavným tvorcom vyhlásenia bol hostiteľ. Všetky záujmy hostiteľa sa vzorne objavili aj v takomto jednoducho vyhlásení.
  Ak si zoberieme čo pravdepodobne mal pán Juncker vyriešiť – clá na autá ktoré sa USA chystá zaviesť, clá na oceľ a hliník, tak autá sa nespomínajú vôbec a oceľ spolu s hliníkom sa dostali na česne miesto posledného odstavca. Aj tam sa spomína, že sa to chce vyriešiť. Kedy, ako, pre koho výhodne, za aké ústupky – nikto netuší.

  Dnes sme sa stretli vo Washingtone, DC, aby sme spustili novú fázu vzťahov medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou – fázu úzkeho priateľstva, silných obchodných vzťahov, v ktorých obaja vyhráme, lepšia spolupráca na globálnej bezpečnosti a prosperite a spoločného boja proti terorizmu.
  „silných obchodných vzťahov, v ktorých obaja vyhráme“. Ako sa dá v obchode vyhrať ? Ak si rozdelíme zisk 50% na 50% tak nikto nevyhral. Pri každom inom delení je niekto víťaz a niekto porazený – tretia možnosť neexistuje.

  Spojené štáty a Európska únia spolu počítajú viac ako 830 miliónov občanov a viac ako 50% svetového HDP. Ak budeme spolupracovať, môžeme urobiť našu planétu lepším, bezpečnejším a prosperujúcim miestom.
  Do teraz sa nespolupracovalo – pre to je naša planéta v chaose a na pokraji zničenia ? Potom spolupráca prospeje.

  Už dnes majú Spojené štáty a Európska únia bilaterálny obchodný vzťah vo výške 1 bilión dolárov – najväčší hospodársky vzťah na svete. Chceme tento obchodný vzťah ďalej posilňovať v prospech všetkých amerických a európskych občanov.
  Podľa štatistiky EÚ sa k 1000 miliardám dolárov v roku 2017 ešte ani nepriblížili.

  Dnešný stav zapríčiňuje jednoduchá záležitosť – obchodná bilancia. USA podľa uvedenej štatistiky majú už od roka 2003 značne zápornú bilanciu. V roku 2017 to bolo viacej ako 250 miliárd dolárov. „Amerika na prvom mieste“ je volebné heslo a obchodná politika amerického prezidenta.
  Ako sa dostaneme na výhru obidvoch – EÚ nenavršovať, respektíve znížiť vývoz do USA a na oplátku prijať export z USA. Je to jednoduché, len neviem či pre obidvoch partnerov aj výhodné ?

  Z tohto dôvodu sme sa dnes dohodli predovšetkým na spoločnej spolupráci s nulovými tarifami,
  V tomto bode bude asi najväčší rozpor v ponímaní Všeobecnej dohody o clách a obchode – GATT.
  Niektorí členovia EÚ boli spolu s USA v roku 1947 zakladateľmi uvedenej dohody, uvedená dohoda bola predchodcom WTO.
  Doložka najvyšších výhod – zaväzuje členské štáty k tomu, že ak spravia obchodnú výhodu – čo zníženie cla, alebo nulová sadzba cla určite je, voči jednej krajine – tak túto výhodu musia poskytnúť aj všetkým členským štátom uvedenej dohody.

  nulovými necolnými prekážkami a nulovými dotáciami na neautomatizované priemyselné tovary. Budeme tiež pracovať na znižovaní prekážok a zvýšenom obchode so službami, chemickými látkami, farmaceutickými výrobkami, zdravotníckymi produktmi, ako aj sójovými bôbmi.

  Ak majú dvaja obchodní partneri značne odlišné právne normy na posudzovanie chemických látok, liekov, modifikovaných potravín – čo znamená „zníženie prekážok“? Ten kto má uvedené ustanovenia slabšie – prispôsobí sa náročnejšiemu partnerovi ? To by sa asi nevolalo znižovanie prekážok. Tak EÚ sa musí prispôsobiť, aby americký tovar sa dostal na náš trh, aby sa obchodná bilancia vyrovnala, alebo bola v prospech USA. Z pozície USA to viem pochopiť, čo s toho bude mať EÚ ?

  To otvorí trhy pre poľnohospodárov a pracovníkov, zvýši investície a povedie k väčšej prosperite tak v Spojených štátoch, ako aj v Európskej únii. Rovnako bude obchod spravodlivejší a recipročnejší.
  Všetko sú to opatrenia na vyrovnanie obchodnej bilancie.

  Po druhé sme sa dnes dohodli na posilnení našej strategickej spolupráce v oblasti energetiky. Európska únia chce dovážať zo Spojených štátov viac skvapalneného zemného plynu (LNG) na diverzifikáciu dodávok energie.

  Diverzifikácia dodávok energie musí mať aj ekonomickú, nie len politickú výhodnosť. Možno sa dá vybrať aj lacnejšia verzia.

  Po tretie sme sa dnes dohodli na začatí úzkeho dialógu o normách s cieľom uľahčiť obchod, znížiť byrokratické prekážky a znížiť náklady.
  Ak EÚ ma prísnejšie normy ako USA, tak ich musí zmierniť na uľahčenie obchodu. Aký to bude mať dopad na spotrebiteľov ?

  Po štvrté sme sa dnes dohodli na spojovaní síl, aby sme lepšie chránili americké a európske spoločnosti pred nekalými praktikami globálneho obchodu. Preto budeme úzko spolupracovať s rovnako zmýšľajúcimi partnermi, aby sme reformovali WTO a riešili nekalé obchodné praktiky vrátane krádeže duševného vlastníctva, núteného prenosu technológií, priemyselných dotácií, deformácií vytvorených štátnymi podnikmi a nadmernej kapacity.

  Rozhodli sme sa okamžite zriadiť výkonnú pracovnú skupinu našich najbližších poradcov, ktorá bude pokračovať v tejto spoločnej agende. Okrem toho určí krátkodobé opatrenia na uľahčenie obchodných výmen a posúdenie existujúcich sadzobných opatrení. Aj keď pracujeme na tom, nebudeme proti duchu tejto dohody, pokiaľ niektorá zo strán neuzavrie rokovania.

  Tiež chceme vyriešiť problémy so sadzbami na oceľ a hliník, odvetnými tarifnými opatreniami.
  VYHLÁSENIE / 18/4687
  Tento kratučký riadok je to čo potrebuje EÚ dojednať, samozrejme aj hrozba cla na dovoz áut do USA.
  Celá tlačová správa vychádza značne v neprospech EÚ. Čo sa dostane na realizáciu – to si asi musíme ešte počkať.

 2. 777 28. júla 2018 at 20:00

  vacsina alternativy na slovensku je so sebou spokojna, vsetko sa zuzilo na agitaciu za spravnu volbu v ilegalnych volebnych fraskach, vy neviete ze je uplne jedno koho si zvolite, vy ste snad volili cielene dosadenu ozratu babku junkera ?

  rozpravkou o tom co sme dovolili (v zmysle nejakeho „politickeho uvedomenia“) udrzujes stado na infovojne vo fatamorgane

  uvedomit si ze EU je starodavny fasisticky projekt na ktory z objektivvnych pricin davno nermame vplyv na to netreba 10 rokov analyz
  https://en.wikipedia.org/wiki/Hallstein_Commission
  http://domino50.blog.pravda.sk/2013/12/16/prvym-predsedom-europskej-komisie-bol-nacisticky-pravnik-walter-hallstein/

  Hallstein bol fasisticky prominentny pravnik ale nebol to idiot, junker je cisty idiot lebo v momentalnej faze je to to najpotrebnejsie, tak nech sa paci budcuceho prezidenta nevolenej komisie si vyberte lepsieho 😀 a snazte sa vystupit z niecoho do coho vstup bol ilegalny (snivajte o referende z anieco co bolo ilegalne) a nech budete robit cokolvek tak sa to aj samo rozpadne akurat potom uz nebude z coho vystupovat ale uz zase budeme dalej vo vacsej riti a zase budete tuzit po dlasom legalnom sposobe ako z neicoho vbystyupit, lebo ste si nechali nahovorit ze ilegalita sa musi rieit len legalne a ze nastroje co dava ustava na taketo pripady su ilegalne, tazke vy idioti vidfite len neustavne volby a modlite s ak nim

  zmenit sa to moze ak si cela alternativa prizna ze nechce vidiet realitu a stale koketuje s nastrojmi co jej podhadzuju ich otrokoari

  zatial co politikarcite dalsie generacie su prevychovavane pre sluzbu tomu fasistickemu projektu, a s tou vasou vychvou na laternative robite rezimu len krovie, vobec neviete co tvori stat, ten nemoze tvorit stado otrokov co sa snazi vyhoviet poziadavkam otrokarov a nadej asa ze raz to vyjde, lebo „my nie sme ako oni a nie sme ani extremisti“, prvy taklto dopadol slobodny vusyielac a aj infvojna ho nasleduje, pohybujete sa v dvocvh protikladoch co vam serviruju a zamestnavaju vas denno denne vedlajsimi aferami

  na ceskom vysielaci tajomny insider pan VK zase oblbuje masy ze globalne oteplenie je nevyhnutelne a programuje ludi na to ze im bude balena voda do flias od Nestle (v prenesenom vyzname), dalsi idiot co bud nechape ze ubytok vody a manzment ubuytku je dnes uz riadeny pracovalo sa na tom desiatky rokov na ovbl;adani pocasia, nie je to nejaka samovolna katastrofa ale ziadany efekt ako ovladnut cele kontinenty, alebo je to nasadeny agent co zaujme ludi a povie 90 percent pravdy a primiesta 10 percent zasdanej lzi cim toalne znefunkcni myslenie ludi

  dokym budete cakat na osobnosti a nezacnete si kazdy jeden zistovat suvislosti a neprestanete sa pohybovat v dvoch antitezach co vam predhazduju lern pomahate aktivne dokoncovat, dlhodoby plan nasej likvidacie, cely svet sa scvrkol na migraciu a fobie, mysluite ze s tm bojujete a to je prtesne to co je od vas ziadane, aby ste sa vybili na vykonstruovanych katastrofach a kym ju riesite pripravuje sa este avcsia lebo nevuidite paralely hrabete sa v kauzach a cinoch idiotov, nevzdelavate dlasie generacie ale uspavate

Leave A Comment