Henry Kissinger

//Henry Kissinger

Henry Kissinger

Henry Kissinger (* 27. máj 1923FürthNemecko) je americký diplomat. V rokoch (19681975) bol poradcom prezidenta Nixona pre otázky národnej bezpečnosti. V roku 1973 získal Nobelovu cenu za mier za podiel na dohode o ukončení bojov amerických vojsk vo Vietname.

Henry Kissinger sa narodil v Nemecku v židovskej rodine ako Heinz Alfred Kissinger. V roku 1938 emigroval so svojou rodinou do Spojených štátov. Bol poradcom amerických prezidentov Dwight D. EisenhoweraJohna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona, ale do povedomia širšej verejnosti sa dostal až za Richarda Nixona, ktorý ho vymenoval za hlavného poradcu bezpečnosti USA.

Kissinger a jeho vietnamský oponent Lê Ðức Thọ boli za tieto mierové rokovania ocenení Nobelovou cenou za mier. Zmluva však znamenala faktické ponechanie proamerického Južného Vietnamu napospas agresii komunistov, ktorá po odchode Američanov mala za následok porážku demokratických síl v krajine a nastolenie komunistickej vlády. Býva tiež často spájaný s antikomunistickým prevratom, ktorý uskutočnil Augusto Pinochet v Čile.


Michail Gorbačov- Henry Kissinger- David Rockefeller, Yasuhiro Nakasone,  Moskva, 1989.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gorbachev  rockefeller moscow


Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Henry_Kissinger

By |2019-11-12T17:43:20+00:0014. septembra 2019|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Avatar

Leave A Comment