Geopolitický šach-mat Západu: Turecko sa pripojí k ruskej verzii platobného systému SWIFT

//Geopolitický šach-mat Západu: Turecko sa pripojí k ruskej verzii platobného systému SWIFT

Geopolitický šach-mat Západu: Turecko sa pripojí k ruskej verzii platobného systému SWIFT

Zraky celého sveta sa v týchto dňoch upierajú na Turecko, resp. na jeho vojenskú intervenciu v severnej Sýrii zameranú proti Kurdom, no hlavné geopolitické ťahy súčasnosti sa odohrávajú v pozadí. A tiež opäť v Turecku.

V utorok došlo medzi Ruskom a Turekom k niečomu, čo bude mať do budúcnosti ďalekosiahle dôsledky – Moskva podpísala s Ankarou dohodu, na základe ktorej budú obe krajiny podporovať vzájomnú obchodnú výmenu založenú na národných menách, tj. na rubľoch a lírach, ktorej súčasťou však bol aj súhlas, že dôjde k pripojeniu tureckých bánk a spoločností k ruskej verzii platobného systému SWIFT, tj. k ruskému systému prenosu finančných správ (SPFS), a k akceptácii ruských platobných kariet MIR, ktoré sú konkurenciou kariet spoločností VISA a MasterCard, na území Turecka!

Ide o významnú správu, o ktorej ale mainstream nejako „zabudol“ informovať. A pritom je to niečo, čo možno kľudne nazvať geopolitickým šach-matom, pretože Turecko je pre Západ strategicky významná krajina a keď ten príde aj o posledné páky, ktoré nad Tureckom má, tj. o systémové páky akými sú sieť, pomocou ktorej dochádza k elektronickej výmene správ o finančných transakciách medzi bankami a ďalšími finančnými inštitúciami (SWIFT) alebo výlučné používanie platobných kárt VISA a MasterCard, potom príde o základné páky, ktorými v súčasnosti drží Turecko pripútané k sebe, resp. „v poslušnosti“. A nielen Turecko, ale aj každú krajinu, ktorá učiní podobný krok.

V týchto dňoch sa teda odohral ďalší silný zásah do súčasnej podoby globálneho finančného systému založeného na amerických dolároch a kontrolovaného USA. Pretože každá krajina, ktorá sa dokáže oslobodiť vo vojenskej, potravinovej a najmä finančnej oblasti sa stáva krajinou, ktorá je schopná viesť vlastnú nezávislú politiku, resp. min. politiku nezávislú na Západe. Nehovoriac o tom, že bude odolnejšia aj voči americkým sankciám, ktoré USA uvaľujú na krajiny, ktoré sa neriadia podľa ich pokynov. A práve preto sa k ruskej verzii platobného systému SWIFT snažia pridať aj ďalšie štáty sveta ako Čína, India či Irán. Svet sa mení a deje sa to stále rýchlejším tempom. Len naše médiá o tom nejako „zabúdajú“ informovať. Samozrejme zámerne, aby medzi obyvateľstvom udržali obraz, že vplyv Západu je stále rovnaký a nespochybniteľný. No to je lož, ktorú už čoskoro uvidí každý…

Martin Bago

https://www.reuters.com/article/russia-turkey-forex/russia-turkey-agree-on-using-rouble-lira-in-mutual-settlements-idUSR4N26O04T
http://www.anews.com.tr/economy/2019/10/08/russia-turkey-agree-on-using-rouble-lira-in-mutual-settlements
https://southfront.org/russia-and-turkey-sign-agreement-to-deal-in-national-currencies-avoiding-dollars-and-swift/
https://www.zerohedge.com/geopolitical/turkey-joins-russias-ruble-based-alternative-swift

By |2019-10-10T18:59:53+00:0010. októbra 2019|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Avatar

Leave A Comment