Európske diktatúry medzi dvoma vojnami – Kniha

//Európske diktatúry medzi dvoma vojnami – Kniha

Európske diktatúry medzi dvoma vojnami – Kniha

Nie recenze, ale osobny postreh ku knihe Romana Michelka : Európske diktatúry medzi dvoma vojnami.

Málo znás má prehľad o politickej situácií v medzivojnovóm období vo vetšine krajín. Média a škola sa zameriava len na tých „dôležitých“. Táto uzučká knižočka popisuje okrem Nemecka, Talianska a Španielska aj ostatné menšie krajiny ktoré sa popasovali s demokratickými štruktúrami, ale nakoniec tam zavládla diktatúra. Žial knižočka je to uzučká a tak informácie v nej sú dosť skratkovité. Rozhodne by si niektoré informácie žiadali vysvetlenie. Napríklad prečo rumunský gardisti vypalovali synagogy, jako protest proti vlade. Vladli snaď židia? Alebo prečo sa Biely terror volal biely?

Osobne som tam našiel hromadu nových informácií, keďže som sa osobne venoval len Nemecku v tomto období a tak balkánske a pobaltské diktatúry boli pre mňa menším prekvapením. Žial musím Michelka skytyzovať za jeho protalmudský výklad dejín. Začalo o rozprávkou o šiestich milionoch, cez rôzne nepodložené narážky na Hitlerovú osobnosť až po zamlčiavanie dôležitých informácií, kde při konci při rozoberaní Polska úplne vynechal nemeckú menšinu. Až sa člověk pýta, naozaj Poliaci ubližovali len ukrajinskej a bieloruskej menšine? A zmienka o ubližovaní nemeckej menšine by mohla nadhodiť otazku opravnenosti Nemeckého zásahu?

Neviem, Michelko má pomerne triezvy pohľad na súčasnú politickú scénu, ale zrejme ani on nechce mať zbitočné problémy a necháva si otvorené dvierka aj do klasických médií.

By |2018-11-13T08:54:45+00:0013. novembra 2018|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment