Európska liekova agentura EMA – skúsme trocha inak

//Európska liekova agentura EMA – skúsme trocha inak

Európska liekova agentura EMA – skúsme trocha inak

Európska  lieková agentúra (ďalej  EMA) sa v posledných dňoch skloňuje z mnohých strán. Z jednej však nie – z tej podstatnej.

U nás na Slovensku sa hovorilo o tom koľko by jej príchod k nám prinesiesol do hrubého domáceho produktu, koľko zamestná tlmočníkov a firmy poskytujúce služby.Neuveritelne  „profeionálnu“ reportáž mala aj verejnoprávna televízia, ktorá v hlavných správach riešila problémy homosexuálnych párov zamestnaných v  agentúre  EMA , ktoré  by na našom „zaostalom“ Slovensku mohli mať.

Kto by chcel o agentúre EMA mať nejaké podstatné informácie musí si ich vyhľadať sám. Tak som sa o to sčasti  pokúsil.  EMA je jedna z cca. 40 európskych agentúr a čuduj sa svete patrí medzi 4 z nich najnedôverihodnejšie. Toto konštatoval  už v roku 2012 samotný Európsky štatistický úrad.

A vlastne prečo aj nie veď jej hlavnou úlohou je schvaľovať lieky, ktoré sa trhu štátov EÚ môžu používať. Táto agentúra zamestnáva množstvo biológov, lekárov a farmaceutov. A čuduj sa ešte ďalej – ona je z viac ako 85% financovaná  farmaceutickými firmami. To sú rôzne poplatky ktoré tieto firmy platia pri rôznych žiadostiach ale aj za poradenstvo poskytované pracovníkmi EMA a podobne. Absolútna väčšina zamestnacov EMA , ktorí rozhodujú o zaradení liekov na trh EU sa nachádzajú v konflikte záujmu  a tým sú vystavení korupcii.

Tu si dovolím uviesť  aspoň 2 prípady:

 • švajčiarsky farmaceutický koncern Roche vyrába liek Avastin pôvodne  schválený na liečbu  rakoviny hrubého čreva a postupne dostal povolenie aj ako liek na liečenie rakoviny pŕs – dokonca bol vyhlásený priam za zázračný liek na tento účel a tým aj obchodovaný do zdravotníctva za vysokú cenu.Agentúra totožná s poslaním EMA na americkom trhu  FDA v tom istom čase odňala firme Roche na Avastin povolenia na liečbu rakoviny pŕs. Prečo inak v USA a inak v EU. No zistilo sa ,že v grémiu expertnej skupiny  EMA sedelo z 10 „nezávislých expertov“ 6 takých čo mali priamy alebo nepriamy kontakt k výrobcovi Roche a to najmä ako poradcovia na nejakú liekovú substanciu, ktorú „náhodou“ obsahuje aj Avastin od Roche. Preložené do reči obyčajného občana: Viete si predstaviť, že radíte niekomu pri vývoji liekovej substancie za tučnú odmenu a potom v schvaľovacom procese navrhnete, že liek s touto sustanciou nebude pustený na trh a nebude patričnej firme  prinášať zisky? To že tento liek je považovaný za unikát, stáva sa veľmí drahým , pričom v skutočnosti má veľa  vedlajších účinkov. Ale to je  druhoradé.
 • Na začiatku tohto roka roka som videl dokument vyrobený dokonca nemeckou mainstreamovou televíziou   Tento dokumentuje nedávnu situáciu  na trhu EU s liekmi, ktoré zabezpečujú riedenie krvi u pacientov trpiacich na poruchu srdcového rytmu spojenú s rizikom vzniku mozgovej príhody.Dlhé roky sa na trhu používal na túto chorobu liek marcumar a to tak ,že bolo potrebné pravidelne merať hodtony v krvi a podľa toho sa liek podával.  Nemecké konkurenčné firmy začali  pracovať na výskume nového lieku rovnakého zamerania s tým, že ako unikát označili to, že v priebehu jeho užívania  zaručili to, že hodoty krvi sa nemusia pravidelne merať. Táto „výhoda „ spôsobila zdraženie jeho ceny na niekoľko násobok  a nemeckým firmám ako Bayer  (liek má názov Xarelto), Boehringen Ingelheim (liek  Pradaxa) priniesla obrovské obraty. Vývoj liekov na nemeckom trhu  robia farmaceutické firmy z vlastných prostriedkov bez účasti štátu alebo štátom zainteresovanej firmy. Schvaľovanie robia nemecké  inštitúcie , ktorých experti sú znova v konflikte záujmu, lebo sú finančne zainteresovaní na farmaceutický priemysel. Tak sa stalo, že lieky ako Xarelto a Pradaxa  dostali povolenie na liečenie a následne spôsobili vážne ujmy na zdraví pacientov (vrátanie úmrtí) v dôsledku vykrvácania. Oba lieky sa dostali na trh bez toho , aby v prípade komplikácie po ich použití bol vyvinutý protiliek a tento stav trval celé 4 roky. Navyše sa dodatočne  zistilo, že firma Bayer pri testovaní lieku používala chybné prístroje a tak boli testy skreslené. Tieto skutočnostzi boli v štúdiach zamlčané , čo nemeckým úradom nebránilo vydať osvedčenie na uvedenie lieku na trh. Podobne postupovala aj agentúra EMA a povolila liek na europsky trh.  Liek sa dostal aj na americký trh a tam odhalili tieto nedostatky.  Agentúry EMA si chybu, ktorá spôsobila mnohé úmrtia, doteraz nepriznala.

 

Agentúra EMA je súčasťou veľkého biznisu s liekmi, prepojená sa vplyvné farmaceutické spoločnosti.  Nechráni záujmy občanov, ale záujmy farmaceutického priemyslu. Je to jednoducho  z pohľadu obyvateľa členského štátu EÚ zbytočná agentúra (s vyše 900 zamestnancami  dotovaná sumou 300 mil. € ročne aj z naších peňazí).

Čo tak páni politici z vlády aj opozície povedať občanom pravdu a nie točiť sa okolo hlúpostí len preto, že náš imídž bude vyšší , lebo tu máme dôležitú európsku agentúru.

 Ladislav, Senica

 https://lobbypedia.de/wiki/Europäische_Arzneimittelagentur

https://www.facebook.com/ttip.aktionsbuendnis/videos/1299965836729419/

By |2017-11-24T12:07:01+00:0024. novembra 2017|Categories: Infovojna|17 komentárov

About the Author:

Avatar

17 komentárov

 1. keto fried fish

 2. desserts for keto diet

 3. free dating sites in houston texas

 4. free sex dating services

 5. dating sites 100 percent free

 6. granny dating site free

 7. online dating for single parents free

 8. best free sugar daddy dating websites

 9. cougar dating for free

 10. completely free dating co uk

 11. 100 free dating sites for men

 12. free muslims dating sites

 13. 100% free messages dating site

 14. free pregnancy dating sites

 15. free online dating sites for horse lovers

 16. is there a really true free adult dating site

Leave A Comment