EU podmieňuje pokračovanie spolupráce s Arménskom uzavretím jeho jadrovej elektrárne

//EU podmieňuje pokračovanie spolupráce s Arménskom uzavretím jeho jadrovej elektrárne

EU podmieňuje pokračovanie spolupráce s Arménskom uzavretím jeho jadrovej elektrárne

Tak toto je už naozaj gól! Arménsko v týchto dňoch navštívila delegácia EU, ktorá tam rokovala s arménskymi vládnymi predstaviteľmi a na tlačovej konferencii po ukončení rozhovorov zástupca vedúceho oddelenia Východného partnerstva Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Dirk Lorenz povedal, že ak chce Arménsko pokračovať v spolupráci s EÚ, musí čo najskôr zavrieť svoju jadrovú elektráreň v Metsamore.

Ako predstaviteľ EU Lorenz uviedol, vyradenie jadrovej elektrárne Metsamor je jedným z hlavných cieľov pre ďalšie pokračovanie spolupráce EÚ s Arménskom! Brusel totiž považuje sovietske atómové technológie za bezpečnostné riziko a preto požaduje zastavenie arménskej jadrovej elektrárne ako súčasť rozvoja partnerstva s EÚ. Paradoxom však je, že atómová elektráreň v Metsamore, postavená v 80-tych rokoch podľa sovietskeho projektu, pokrýva cca. 40% celkovej spotreby energie v Arménsku! A preto by jej uzavretie znamenalo energetickú krízu, resp. arménska vláda by bola nútená začať energiu nakupovať zo zahraničia! Arméni však zatiaľ v súčasnosti činia presný opak a danú elektráreň modernizujú, čo realizujú v spolupráci s ruskou spoločnosťou Rosatom. Daná modernizácia jej životnosť predĺži o ďalších desať rokov! Aj keď sa elektráreň nachádza v seizmicky aktívnej oblasti, využíva reaktor VVER 440 V 270 sovietskej výroby, ktorý je blízky príbuzný s dukovanskými reaktormi s modifikáciou pre náročné seizmické podmienky.

Osobne sa ale Arménom čudujem, že sa s byrokratmi z EU vôbec zapodievajú a vonkoncom, že im do budúcna sľubujú niečo, čo ohrozí ich vlastnú energetickú bezpečnosť! Veď Arménsko vôbec nie je na nejakú ekonomicky a mocensky upadajúcu EU odkázané, Arménsko je totiž od roku 2015 plnohodnotným členom Eurázijskej ekonomickej únie (EEU), kde sa pred tromi rokmi rozhodlo vstúpiť po tom, čo nepodpísalo asociačnú dohodu s EU! Arméni teda vôbec nie sú odkázaní na nejakých euroblbečkov, ktorí prídu do ich krajiny a chcú im rozkazovať, čo majú robiť! Okrem toho, stačí si len porovnať súčasné požiadavky EU voči Arménom a požiadavky EU voči nám, či Litve, ktoré mala v minulosti! EU nás a Litovčanov tiež nútila uzavrieť funkčné jadrové elektrárne (elektrárne Ignalina v Litve a v Jaslovských Bohuníc na Slovensku), po čom sme sa obe krajiny stali čistými dovozcami elektrickej energie!

Plán je teda stále rovnaký – odtiahnuť ďalšiu krajinu od Ruska, zlikvidovať jej energetickú sebestačnosť a urobiť ju závislú na Západe! No najlepšie na tom je, že EU sa snaží v podstate rozkazovať krajine, ktorá nemá s EU nič spoločné! Dúfam, že si toto arménski vládni predstavitelia dobre uvedomujú a podľa toho sa aj zariadia! Pretože ohroziť energetickú sebestačnosť svojho národa pre „omrvinky“ z Bruselu by urobil iba čistý diletant! A to podotýkam, že Arménsko je súčasťou Eurázijskej ekonomickej únie, na čele ktorej je svetová energetická veľmoc Rusko! Preto myslím, že každý rozumný človek a politik si musí vedieť spočítať, čo je pre neho a jeho národ výhodnejšie! Ak teda nie je zapredaný a uplatený západnými „delegátmi“, mimovládkami a inými pre tento účel špeciálne vytvorenými organizáciami…

Martin Bago

https://news.am/eng/news/433776.html
http://avim.org.tr/en/Bulten/EU-ARMENIA-NUCLEAR-PLANT-SHOULD-BE-SHUT-DOWN-AS-SOON-AS-POSSIBLE
http://www.panarmenian.net/eng/news/251413/
http://www.aravot-en.am/2018/01/31/206982/
https://eeas.europa.eu/delegations/armenia/38916/fifth-eu-armenia-subcommittee-meeting-energy-transport-environment-climate-action-and-civil_en
http://arka.am/en/news/politics/european_diplomat_points_out_terms_of_armenia_eu_agreement_implementation_/

By |2018-02-02T07:44:40+00:001. februára 2018|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment