Erdogan varoval pred aktiváciou článku 5 Washingtonskej zmluvy! Sýria je veľkým geopolitickým bojiskom!

//Erdogan varoval pred aktiváciou článku 5 Washingtonskej zmluvy! Sýria je veľkým geopolitickým bojiskom!

Erdogan varoval pred aktiváciou článku 5 Washingtonskej zmluvy! Sýria je veľkým geopolitickým bojiskom!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v týchto dňoch opäť obvinil USA z podpory terorizmu a napadnutia územnej integrity Turecka a vyzval ich aj na stiahnutie svojich vojakov zo sýrskeho mesta Manbidž, pretože rozšíri vojenskú operáciu proti Američanmi podporovaným Kurdom v Sýrii aj do tohto regiónu!

Erdogan počas svojho nedávneho vystúpenia pred poslancami vládnucej strany doslova povedal: „Nás sa USA pýtajú, kedy ukončíme našu vojenskú operáciu v Sýrii. A vy ste už odišli z Afganistanu, či Iraku? Vy hovoríte, že ISIS už neexistuje. Tak prečo tam zostávate? To znamená, že máte plány proti Turecku, proti Iránu a možno aj proti Rusku. My ale budeme stáť pevne. Do tej doby, pokiaľ bude terorizmus ohrozovať našu bezpečnosť, budeme jednať rozhodne!“ A to nie je všetko, Erdogan povedal ešte niečo zásadnejšie! Dokonca varoval, že Turecko ako člen NATO môže aktivovať článok 5 Washingtonskej zmluvy o kolektívnej obrane na ochranu pred krokmi USA! A to by znamenalo, že členské štáty NATO by sa po aktivácii takého niečoho mali postaviť za Turecko a chrániť svojho spojenca a člena NATO pred krokmi iného člena NATO, teda USA, čo je niečo, čo svet doposiaľ nezažil! Ba dokonca ani len neuvažoval, že je také niečo vôbec možné!

Sýria sa teda stala takým obrovským geopolitickým bojiskom, akým sa zatiaľ nestala azda žiadna krajina sveta! Svoje záujmy v tejto veľkej vojne nemajú len USA, či Izrael, ale aj blízkovýchodné sunnitské monarchie, Turecko, Rusko, Irán, Čína a tiež viaceré krajiny západnej Európy. Od nerastného bohatstva, plynovodov, priblíženia sa k ruským hraniciam, či likvidácie šiítov až po lividáciu globálneho terorizmu, či získanie vplyvu na oblasť Stredozemného mora a celého Blízkeho východu. A až na konci tohto reťazca sa nachádza sýrsky ľud trpiaci zo všetkého najviac. Najúprimnejšie to ale s ochranou sýrskeho národa a celistvosti Sýrie myslí Rusko s Iránom, ktorí ale samozrejme tiež sledujú svoje geopolitické záujmy. Táto zástupná sýrska vojna sa až do tohoto roku vyvíjala v podstate ešte celkom prehľadne, strany boli viac menej jasné, cieľ a záujmy ako tak známy a dedukovateľný. No vstupom Turecka do vojny s Kurdmi (a v podstate aj s USA) a bombardovaním ich územia tureckým letectvom, na ktorom sa nachádzajú aj americké vojská dáva tomuto konfliktu nový „náboj“ a celkovo ho ešte viac zamotáva.

A to najmä po tom, čo Rusko, či sýrska armáda nijako tvrdšievoči tureckému vpádu neprotestujú, ale ani ho neschvaľujú. Turecko oficiálne svojou „Olivovou ratolesťou“ bojuje proti Kurdom a vzniku uceleného kurdského štátneho útvaru a tým pádom aj proti ich spojencom a hlavným podporovateľom USA. No na druhej strane Turecko je členom NATO a po USA má druhú najväčšiu armádu v rámci Aliancie. Všetko ale nasvedčuje tomu, že táto turecká operácia v súčasnosti zatiaľ vyhovuje (aj keď Rusko od nej dáva oficiálne ruky preč) aj Rusku, či Sýrii. A to najmä preto, že z geopolitického hľadiska ešte viac znepriateľuje dvoch hlavných členov NATO. Okrem toho Rusko a aj sýrska vláda si dobre uvedomujú, že jediný, kto môže Rusku dopomôcť v tom, aby USA konečne opustili severnú Sýriu je práve Turecko, a to najmä z dôvodu, že USA sa do konfliktu s iným členom NATO určite nepustia.

Okrem toho, daný turecký vpád zamestná Turkov v boji s Kurdmi, čo im znemožní sa toľko zaoberať podporou protureckých teroristov v Idlibe, čo zase dovolí sýrskym vojskám naplno vyčistiť oblasť Idlibu od teroristov. Aj keď Kurdi dnes hovoria o ruskej zrade, pravda je taká, že Rusko im neraz podávalo pomocnú roku a dalo na výber „ochranné krídla“, pod ktoré chcú spadať. Drvivá väčšina z nich si ale vybrala USA, ktoré im dlhodobo dodávajú zbrane a podporujú ich vo vytvorení vlastného štátu a tým pádom k provokáciám voči Turecku a sýrskej celistvosti. Prístup Ruska je teda dnes asi nasledovný: „Čo ste si sami navarili, to si aj zjedzte“. Situácia na sýrskom bojisku je v súčasnosti naozaj zamotaná a každý jeho účastník musí obozretne kalkulovať so všetkým. No napriek všetkému, víťaz môže byť na konci len jeden. A každý už asi dnes tuší, kto ním nakoniec bude…

Martin Bago

https://svet.sme.sk/c/20754811/erdogan-vyzval-usa-aby-stiahli-svojich-vojakov-zo-syrskeho-manbidzu.html
https://vimeo.com/253885184
http://www.foxnews.com/world/2018/02/03/latest-turkey-may-expand-operation-against-syrian-kurds.html
https://www.express.co.uk/news/world/914492/turkey-kurds-war-Erdogan-target-us-troops-terrorists-syria

By |2018-02-07T16:22:16+00:007. februára 2018|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment