Elektronické zdravotníctvo a škody na pacientoch

//Elektronické zdravotníctvo a škody na pacientoch

Elektronické zdravotníctvo a škody na pacientoch

Prechod na elektronické zdravotníctvo je spojený aj so zmenou nemocničných systémov. V našej nemocnici sme vynaložili podľa mne dostupných údajov na prechod na systém Fons cca 500 000 EUR. Rozrával som sa s viacerými programátormi a tí sa vyjadrili, že úplne nový systém by vedeli naprogramovať lacnejšie a navyše by bol vo vlastníctve nemocnice. Položme si otázku, prečo tento nemocničný systém nevznikol  ako štátny a nemocniciam nebol poskytnutý bezplatne?

Ale išlo sa znova cez nastrčené osoby a najmä vo väčšine prípadov sa nekupuje systém priamo od výrobcu, ale od sprostredkovaných osôb. Slovenská vláda má na to inštitúcie a aj skúsenosti, veď na informatizáciu vynaložilo z našich peňazí pod vedením pána Pellegriniho cca 1 000 000 000 EUR.

Elektronické zdravotníctvo, kde budú prístupné všetky informácie o zdraví jednotlivcov bude prístupne pre mnohé neželané osoby. Napríklad v nemocniciach s citlivými údajmi o zdraví narábajú ľudia z prostredia informatizácie, ale aj iní podľa mna nekompetentní ľudia. 

Nedávno sme boli svedkom hacknutia nadnárodnej firmy na Slovensku, vďaka zašifrovaniu súborov došlo k odstaveniu výroby na niekoľko mesiacov, čo keď sa toto stane s nemocničným systémom? Kto na to doplatí a kto zaplatí odškodné za únik informácií. A teraz si predstavte, že mnohé citlivé údaje o vašich PN a podobne získa váš potenciálny budúci záujemca. Znova sa tu načrtajú obchody mafianských skupín a zločincov.

Ďalšia vec v mnohých nemocniciach je, že systém sa kupoval síce nový. Ale počítače ako aj v našej nemocnici sa kúpovali z druhej ruky cca 10 rokov staré, s nedostatočnou RAM  a to vedie k spomalenej práci na PC. O klavesniciach, ktoré sú smiešnou položkou tak tie sú staré, vymlátene na mnohých oddeleniach. A aj keď viete prstoklad, kvôli nefunkčnej klávesnici musite opakovane ťukať do kláves a ste zdržovaní. Je smutné, že nemocnice riadia pohrobkovia komunistov a nekompetentné osoby.

 

By |2019-02-23T10:43:37+00:0023. februára 2019|Categories: Infovojna|1 Comment

About the Author:

Avatar
Niekoľko rokov pracujem ako lekár v oblasti psychiatrie. Mám dlhoročné skúsenosti aj s pacientami z prostredia väzenského systému. Medzi moje koníčky patrí hľadanie súvislosti v priestore zahltenom balastom... Kontakt: radoslav.cicala@gmail.com

One Comment

  1. […] post Elektronické zdravotníctvo a škody na pacientoch appeared first on Blog […]

Leave A Comment