Dohoda je na svete! Sýrski Kurdi sa na ruskej základni dohodli s Assadom! Ten na ich ochranu a zabezpečenie územia vyslal vojská!

//Dohoda je na svete! Sýrski Kurdi sa na ruskej základni dohodli s Assadom! Ten na ich ochranu a zabezpečenie územia vyslal vojská!

Dohoda je na svete! Sýrski Kurdi sa na ruskej základni dohodli s Assadom! Ten na ich ochranu a zabezpečenie územia vyslal vojská!

Dohoda je na svete! Sýrski Kurdi zo SDF, ktorí sa dlho nechceli vzdať svojich nárokov na vznik Kurdistanu, krytí americkou armádou si naivne mysleli, že sa im tento plán aj podarí zrealizovať a zámerne marili všetky možné dohody so sýrskou vládou, v nedeľu oznámili, že sa s Assadom nakoniec dohodli a budú spolupracovať so sýrskou armádou s cieľom zastaviť tureckú ofenzívu na severe krajiny. K dohode ich prinútilo až besnenie tureckej armády, po ktorej boku sa dali do pohybu aj hrdlorezovia z tzv. Slobodnej sýrskej armády (FSA) a iných protureckých teroristických frakcií, ktorí okrem bojov začali popravovať aj civilistov, dokonca zavraždili aj známu kurdskú političku Hevrin Chalafovú.

Ako som aj vo svojej analýze (vidte naspodku článku) vo štvrtok, tj. v časoch začínajúcej tureckej ofenzívy, písal, v Sýrii sa rozohrala ďalšia geopolitická šachová partia, ktorá má viacero cieľov, no hlavným je konečne vyriešiť situáciu v tejto oblasti spornej pre všetkých aktérov a prinútiť Kurdov k poslušnosti a spolupráci s legitímnou sýrskou vládou, čo očividne vyhovuje všetkým aktérom sýrskeho konfliktu (teda okrem Kurdov, americkcýh neoconov a na nich napojených európskych liberálnych elít a vlád). A to sa po pár dňoch od tureckého vojnového ťaženia na sýrskom území aj podarilo.

Kurdi po tomto všetkom teda očividne konečne pochopili nielen to, že boli oklamaní a a že boli dlhý čas len obyčajnými užitočnými idiotmi amerických neoconov, ale aj to, že bojovať s Turkami do posledného muža nemá zmysel. A tak po pár dňoch konečne zdvihli telefón a zavolali do Damasku a Moskvy a na ruskej leteckej základni Hmeimim v Sýrii uzatvorili spoločnú dohodu. A tá sa už aj realizuje, sýrske mestá Manbidž, Tabka a Al-Mansoora, ktoré boli ešte do nedele pod vládou Kurdov, sú od pondelku rána už pod kontrolou sýrskej vlády. A sýrskej vojská sa začínajú pomaly presúvať k sýrskej Rakke, niekdajšej bašte ISIS, a späť pod svoju kontrolu získavať veľké územia tzv. kurdskej Rojavy.

A keď dôjde k zabezpečeniu týchto území, k ich začleneniu pod správu sýrskej vlády a k eliminácii hrozby úteku tisícok členov Islamského štátu, ktorých tam Kurdi zadržiavajú (Rusko uvádza, že 14 650 členov ISIS je naďalej zadržiavaných v stanovištiach plne kontrolovaných Kurdmi), potom príde na radu brilantná ruská diplomacia, ktorá bude mať za úlohu skrotiť prípadné mocenské chúťky Erdogana. Bohužiaľ aj o tomto je globálna politika. Teda keď to nejde po dobrom a hlavní aktéri sa dlhodobo odmietajú dohodnúť. Keď bude takýmto tempom prebiehať spolupráca medzi Kurdmi a Assadom aj naďalej, vojna na severe Sýrie sa čoskoro minimálne zmrazí. A verím, že po zásahu Ruska aj skončí.

A všetci aktéri si prídu nakoniec na svoje, samozrejme okrem Kurdov. Tí sa opätovne začlenia do Sýrie, Erdogan si porieši otázku hrozby vzniku samostatného Kurdistanu, ktorý zákonite nemôže vzniknúť, pretože jeho územie zasahuje do niekoľkých štátov, a Putin a aj Trump dosiahnu, že sa americké vojská pomaly, ale isto začnú sťahovať zo Sýrie. Trump týmto opäť o niečo viac zatlačí na vojnychtivých neoconov, teda tzv. Deep State a ukáže im, že má vec pevne v rukách. Nehovoriac o tom, že pred voľbami dodrží sľuby so sťahovaním vojsk USA, ktoré dal svojim voličom. A Rusko so Sýriou konečne dosiahnu, že okrem základne Al-Tanf na juhu Sýrie, ktorá bude poriešená ako posledná, už nebudú americké jednotky voľne pobehovať po Sýrii, čo bude mať za následok, že postupne zo Sýrie konečne zmiznú aj špeciálne jednotky iných západných krajín, ktoré sa tam nezákonne nachádzajú. Bohužiaľ takéto veľké geopolitické hry, najmä pri neuvedomelých jedincoch a skupinách, prinášajú aj obete. A inak tomu nie je ani v tomto prípade…

Martin Bago

https://www.theguardian.com/world/2019/oct/13/kurds-reach-deal-with-damascus-in-face-of-turkish-offensive
https://cz.sputniknews.com/svet/2019101310819860-syrska-armada-pomuze-kurdum-odrazit-turecky-utok-/
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-50036901
https://www.nytimes.com/2019/10/13/world/middleeast/syria-turkey-invasion-isis.html
Moju analýzu tureckého vpádu do tzv. Rojavy v časoch začínajúcej trueckej ofenzívy v Sýrii si môžete prečítať tu:
https://blog.infovojna.sk/v-syrii-sa-rozohrala-dalsia-geopoliticka-sachova-partia-z-ktorej-vytazi-kazdy-z-jej-akterov-okrem-kurdov/

By |2019-10-14T11:14:08+00:0014. októbra 2019|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Avatar

Leave A Comment