Čaputová robí Slovensku hanbu kde sa len dá a ničí dobré vzťahy s krajinami nevyznávajúcimi bezbrehý liberalizmus

//Čaputová robí Slovensku hanbu kde sa len dá a ničí dobré vzťahy s krajinami nevyznávajúcimi bezbrehý liberalizmus

Čaputová robí Slovensku hanbu kde sa len dá a ničí dobré vzťahy s krajinami nevyznávajúcimi bezbrehý liberalizmus

Čaputová robí Slovensku hanbu kde sa len dá a ničí dobré vzťahy s neliberálnymi krajinami. Len za posledné dni tak učinila hneď dvakrát.

Prvé faux pas urobila na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky Wang Imom, na ktorom namiesto toho, aby so šéfom diplomacie tejto svetovej ekonomickej a obchodnej veľmoci konštruktívne jednala, poučovala ho a vyjadrovala obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti čínskej ochrany ľudských práv, zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín. A zaklincovala to tým, že očakáva, že sa dosiahne pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi EU a Čínou, čím okrem obhajoby čínskych mimovládkarov podobne ako pred ňou Kiska poškodila vzájomné slovensko-čínskej vzťahy. A samozrejme aj naše národné záujmy.

Čína totiž v poslednej dobe masívne investuje do európskych krajín a snaží sa ich podporiť v zapojení do svojho megaprojektu novej Hodvábnej cesty známej ako Belt and Road, ktorý sa bude skladať z pozemnej a námornej trasy, ktoré spoločne prepoja až tri kontinenty – Európu, Áziu a Afriku! Týmto spôsobom chce Čína podporiť obchod a ekonomické vzťahy s krajinami Ázie, Európy a Afriky, podporiť výstavbu infraštruktúry (čo zahŕňa dopravnú, energetickú a komunikačnú infraštruktúru) pozdĺž celej trasy novej Hodvábnej cesty, vytvoriť oblasti voľného obchodu či rozšíriť dohody o obchodovaní vo vlastných domácich menách, tj. bez amerického dolára. A zatiaľ čo okolité krajiny a celkovo krajiny Európy sa snažia s Čínou vychádzať, pretože práve tam sa robí najväčší biznis, Čaputová robí pravý opak a zabetónováva nám „dvere“ do čínskych projektov.

Ďalšie faux pas sa týka jej návštevy Maďarska, kde sa Čaputová stretla s maďarským prezidentom Jánosom Áderom a tiež s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Na stretnutí Čaputová na hulváta kritizovala Orbánovu politiku a vyzdvihovala liberálnu demokraciu, a to napriek faktu, že jeho politiku masívne podporuje drvivá väčšina obyčajných Maďarov. A neštítila sa tliachať ani také perly ako citujem: „Za Slovenskú republiku môžem povedať, že nemám pochybnosti, že sa Slovensku dnes darí do veľkej miery práve vďaka európskej integrácii, a teda nie vďaka návratu kompetencií jednotlivým štátom! Občanov oboch našich štátov spája vysoká podpora nášho členstva v EÚ“. Ďalšou perlou z jej úst bola veta: „Je to práve liberálna demokracia, ktorá garantuje práva všetkým ľuďom rovnako, je najlepším spôsobom ochrany všetkých menšín, ktoré žijú v SR“.

A zaklincovala to tvrdením, citujem: „Ak má V4 mať zmysel, nesmie byť len o strážení regionálnych záujmov. Musí byť o presadzovaní demokratických hodnôt, hodnôt slobody a právneho štátu, a tiež hodnôt európskej integrácie, ako to bolo v pôvodnej dohode, na ktorej bol vznik V4 založený. Aby sme neboli vnímaní ako tí, čo EU rozdeľujú alebo oslabujú.“ Čaputová bola teda v Maďarsku skritizovať a pokarhať maďarský prístup k migrácii, liberalizmu a EU a zároveň poučiť maďarskú vládu a ľud o tom, že len liberalizmus a eurofederalizmus a s nimi súvisiaca hrozba zániku tradičných štátov a hodnôt je ten najsprávnejší smer, akým by sa mali krajiny V4 uberať! Čaputová to teda dala na čistú eurohujerku a ultraliberálnu fanatičku. Svoje korene v Progresívnom Slovensku tak očividne nezaprie ani v úrade prezidenta. Ako teda možno aj z týchto dvoch posledných stretnutí vidieť, Čaputová kam chodí, tam robí Slovensku len hanbu a ničí dobré vzťahy s ostatnými neliberálnymi krajinami. A to je stále len na začiatku svojho funkčného obdobia.

PS: Aj vyjadrenia Čaputovej z posledných dní jasne potvrdzujú moje niekdajšie varovania pred touto bábkou neoliberálov a krásne ilustrujú, ako by vyzerala potencionálna nová vláda ultraliberálov, ktorá sa dúfam nikdy nestane realitou. Došlo by nielen k rozkladu tradičných hodnôt, štátu a spoločnosti, ale aj k zhoršeniu vzťahov so všetkými neliberálne zmýšľajúcimi krajinami, a to aj v rámci V4. Dúfam, že si to voliči čo najskôr uvedomia…

Martin Bago

https://slovensko.hnonline.sk/1973263-cina-reaguje-na-caputovu-brani-sa-kritike-za-porusovanie-ludskych-prav
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/caputova-prijala-cinskeho-ministra-zahranici-kritizovala-por/r~f403362aa31411e9a049ac1f6b220ee8/
https://www.hlavnydennik.sk/2019/07/11/caputova-v-madarsku-kritizovala-orbanovu-politiku-a-vyzdvihovala-liberalnu-demokraciu/
https://www.webnoviny.sk/prezidentka-caputova-bude-v-budapesti-rokovat-s-aderom-aj-premierom-orbanom/
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/caputova-madarsko-kritika-orban-goncz.A190711_145829_zahranicni_zaz

By |2019-07-12T08:33:43+00:0012. júla 2019|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Avatar

Leave A Comment