Alkohol patrí medzi najčastejšie príčiny vražd, samovrážd, epilepsií a množstva iných chorôb

//Alkohol patrí medzi najčastejšie príčiny vražd, samovrážd, epilepsií a množstva iných chorôb

Alkohol patrí medzi najčastejšie príčiny vražd, samovrážd, epilepsií a množstva iných chorôb

Alkoholizmus je jeden z najväčších problémov v súčasnosti na Slovensku. Konzum alkoholu (vrátane vína, piva, destilátov) s postupom času u väčšiny častejších užívateľov spôsobuje nervozitu, nespavosť, nechuť do jedla, vysoký krvný tlak, dnu, rednutie kosti, zápal pankreasu, poškodenia pečene, žaludočné a pažerákové varixy, anémie – chudokrvnosť.

Alkohol patrí medzi najčastejšie príčiny epilepsie v SR

U častejších alkoholikov (takí, čo pijú o vikendoch viac dní za sebou) sa podstatne častejšie vyskytuje epilepsia. Veľká časť ludí s epilepsiou v SR má práve ako príčinu alkoholizmus, uvažuje sa aj o alkoholizme rodičov (resp. konzum iných drog a liekov ako napríklad benzodiazepíny: Lexuarin, Neurol, Rivotril..). Závislosť na alkohole vzniká preto, že konzument potrebuje zvyšovať dávky alkoholu. Ak nezvyšuje, alebo má chvíľu prestávku od alkoholu vyskytnú sa abstinenčné príznaky: tras tela, rúk, poruchy chôdze, slabosť nôh. Tieto príznaky vznikajú poškodením nervového systému alkoholom. Ak sa alkoholik dostane pre nejakú zlomeninu do nemocnice a je dlhšie bez alkoholu to môže viesť až k vzniku smrteľného stavu – delírium tremens. V takýchto prípadoch príbuzní alkoholizmus ako príčinu smrti často nepriznajú a v rámci pudu sebazáchovy s cieľom zachovať si svoju reputáciu obvinia lekárov z neschopnosti a smrti príbuzneho. Kedže väčšina alkoholikov neprízna alkoholizmus pri príjme do nemocnice a klamú, lekár nemá ako vedieť že hrozí riziko vzniku delíria tremens. Navyše mnohí alkoholici aj keď vypijú denne pol litra tvrdého alkoholu priznajú vypitie tak pol litra 1x za týždeň, alebo 1 pivo denne… Udržiavať alkoholika doma po dlhšom alkoholickom ťahu bez alkoholu resp. adekvatnej liečby môže dôjsť k okamžitej smrti.

Alkohol mení psychiku človeka

Pozvoľne popíjanie sa postupne mení na závislosť. Konzument najprv pije, lebo je v spoločnosti pijanov. Postupne sa toto pitie presúva aj do domu, pije osamote, neskôr potajomky. Sú bežné aj prípady alkoholikov, kde rodina tento alkoholizmus roky nepostrehla. Po smrti alebo pri hospitalizácií na psychiatrickom oddelení sa najdú fľaše od alkoholu poschovávané po celom pozemku, dome, záhrade. Myslenie a život pijana sa mení na život a myšlienky točiace sa len okolo alkoholu. Po práci na pivo, cez víkend sa opiť s kamarátmi, chodiť na guláše, futbalové zápasy…kde je pitie tolerované a alkoholizmus sa prehliadá. Doma však rodiny alkoholika často zažívajú peklo: násilie, šikana, obťažovanie detí, žiarlivecké bludy. Práve žiarlivecké bludy sú výrazne posilňované alkoholizmom. Alkoholik bije svoju ženu, lebo je presvedčený, že mu je neverná..aj keď ju nikdy nevidel s iným. Kedže ide o blud, vyvratiť sa mu to nedá a ide o stav psychiky podobný schizofrénnemu ochoreniu. Niektorí alkoholici vyvinú aj halucinácie: vidia chodiť postavy cez steny, vidia zvieratá. To všetko je spôsobené poškodením mozgu alkoholom.

 

Deti alkoholikov sú častejšie alkoholikmi, narkomanmi, častejšie páchajú samovraždy a majú psychické problémy

Deti kopirujú správanie rodičov. Ak je alkohol tradíciou v domácnosti, často sa stáva aj tradíciou v živote dieťata. Deti alkoholikov začínajú piť v skoršom veku. Pri riešení psychických problémov následkom problémov v domácnosti si v úvode pomáhajú alkoholom, neskôr často aj drogami. Rodičia často všetky peniaze míňajú na alkohol, zadĺžujú sa a deti nemajú ani na desiatu. Tu často pomôžu starí rodičia…ak dieťa má na nich šťastie. Mnohé deti z takto problematických rodín páchajú trestnú činnosť v skorom veku a v prípade žien často prostitúciu v zahraničí.

 

Alkohol aktivuje naše problémy:

Alkohol potencuje libido a u slobodných jedincov často vedie k rizikovej aktivite s cieľom vyhľadavať ženu, pohlavný styk. Alkoholik často končí v erotickom salóne, v horšom prípade môže znásilniť dokonca aj zabiť nejakú ženu. Často nemá problém v takomto stave sadnúť opitý do auta a ísť na vytúžené miesto. Kritické myslenie mu chýba. Ak má alkoholik podozrenie, že ho žena podvádza…často ju v stave opitosti zbije, alebo znásiľňuje. Aby sa presvedčil, že má o neho záujem. A kedže žena nechce, lebo z manžela ťahá alkohol, nemôže stať na nohách, má problém s potenciou…tak alkoholik sa stáva ešte viac presvedčený o nevere a to môže byť dokončené vraždou.

 

Postihnuté deti alkoholičiek

Poslednú dobu pribúda žien, ktoré hlavne počas materských si zvyknú na alkohol. Zažil som prípady, kedy mladá žena pila cca 2 roky a vyvinula cirhózu pečene následkom ktorej je smrť zväčša do 5 rokov. Mnohé ženy sú tak bezcitné, že nemajú problém piť ani počas tehotenstva, čo vo väčšine prípadov vedie k narodeniu minimálne psychicky chorého dieťaťa…

 

Zadĺžovanie sa, automaty:

Alkoholici sa často zadĺžujú a často hrajú v stavoch opilosti automaty. Stávajú sa z nich gamblery. Často ide o stavebníkov a robotníkov, ktorí zarobia za mesiac tisíce EUR a v ďen výplaty sú schopní to všetko nahádzať do automatov. Tu často pomáhajú taxikári, tí alkoholikov poznajú a schválne v čase vyplaty sa na nich nalepia a nalákajú ich do herne. Za čo samozrejme majú provízie, provízie z prehry alkoholika…. Doma alkoholik povie, že ho majiteľ firmy nevyplatil. Žena v naivnosti dôveruje mužovi a jej nepriateľom sa stáva nič netušiaci majiteľ firmy.

Obrovské zaťaženie zdravotného systému:

Alkoholici a pod vplyvom alkoholu realizované úrazy, agresivita často končia v nemocniciach, na ambulanciach…hlavne v službách. Zo skúsenosti lekárov (závisí aká oblasť SR), zodpovedá za cca 1/3 vyšetrení denne alkohol osamote alebo s drogami. Veľké množstvo úrazov na pracovisku má práve príčinu v alkoholizme, buď v opitosti alebo aj v triezovsti alkoholika. Alkoholizmus patrí medzi najčastejšie príčiny autohavárií v SR.

 

Chronické následky alkoholizmu:

Tu patria nádorové ochorenia traviaceho systému, čriev, pažeráka, pečene. Často okamžitá smrť následkom vykrvácania z pažeráka prasknutím varixov pažeráka. Poškodením pečene dochádza k následnému poškodeniu obličiek, srdca. Len niekoľkoročné pitie môže spôsobiť zástavu srdcovej činnosti. Smrti následkom alkoholizmu aj u mladých do 35 rokov pribúda, ako pričína sa často uvažuje miešanie alkoholu s alkoholom neznámeho pôvodu, ktoré sa deje často v krčmách za účelom ušetrenia krčmárom. Stačí zaspomínať na metanolovú kauzu z Čiech, podobné veci sa dejú stále. Bežné sú aj prípady, kedy 40 ročný alkoholik dostáva alkoholickú demenciu. 

 

Liečba alkoholizmu:

Úspešnosť liečby alkoholikov je pomerne malá. Príčinou je nekritickosť alkoholika. Ten si neprizná, že má problém s alkoholom a na protialkoholické liečenie ide z donútenia okolím. Odsedí si 10 týždňov v liečebni a vo svojej psychike je živený myšlienkou…že keď to absolvujem dajú mi pokoj… Príbuzní v naivnosti vyplatia dlhy alkoholikovi. Ten do pár týždňov sa vracia k alkoholizmu a znova sa zadlžuje. Preto sa neodporúča riešiť problémy za alkoholika, ale pomôcť mu ich riešiť…iniciatíva však musí prísť od alkoholika.

Alkohol ovplyvňuje myslenie človeka do takej miery, že človek majúci problém s pitím takmer nikdy seriozne nevidí alkohol ako príčinu narušeného zdravotného stavu, psychiky. Pre ľudí pijúcich alkohol je typická bagatelizácia – aj keď celé okolie vidí, že majú problém s alkoholom..oni to nechcú vidieť. Racionalizácia – alkoholik si vymýšľa kadejaké dôvody, prečo pije.

 

Väčšia úroda ovocia, viac zomretých alkoholikov v danom roku. 

Rok 2018 bol rokom pomerne vysokej úrody jabĺk, sliviek. Alkoholici napálili stovky litrov alkoholu. Tie sú schopné pri takých množstvách vypiť za pár mesiacov. Mnohí práve v tomto roku aj zomreli na následky masívneho pitia. Zažil som prípad alkoholika, ktorý 100 litrov vypil sám za 3 mesiace.

 

Rozmach alkoholizmu, puberta

Za rozmach alkoholizmu môžu často filmy, bilboardy, chorobné alkoholické tradície na Slovensku. Stači sa pozrieť okolo seba. Deti od 12 rokov si už kupujú alkohol a opíjajú sa. Alkohol je v puberte u mnohých jedinou aktivitou dospievania. Niet sa čomu čudovať. Vidia opíjanie sa u rodičov, kamarátov, vo filmoch, alkohol je propagovaný na bilboardoch a neuvedomujú si tieto následky a nikto im o nich nič nepovie.

Dopady alkoholizmu na spoločnosť sú obrovské. Keby sme mali napísať sumár vedľajších účinkov alkoholu, kniha hrúbky Biblie by nebola dostatočná. Alkohol je záhubou Slovákov, písali o tom už Štúrovci..ale nie a nie sa poučiť. Pritom aj medzi národovcami nájdeme kvantum alkoholikov, psychiater alebo človek pracujúci s alkoholikmi to dokáže spoznať už na výzore tváre… facies alcoholica.

 

Na následky alkoholizmu zomreli na Slovenskú vynímočné osobnosti. Stačí zaspomínať na Karola Duchoňa, ktorý zomrel ako 35 ročný na alkoholickú cirhózu pečene. Do 35 rokov dokázal to, čo asi niktorý spevák na Slovensku…nebyť alkoholu mohli nás tešiť ďalšie jeho skladby. Podobne zomrel aj Dušan Hergot zo skupiny Senzus, ten zomrel na následky vykrvácania z pažerakových varixov. To patrí medzi najčastejšie komplikácie alkoholizmu.

By |2019-06-29T11:09:17+00:0027. mája 2019|Categories: Infovojna|0 Comments

About the Author:

Avatar
Niekoľko rokov pracujem ako lekár v oblasti psychiatrie. Mám dlhoročné skúsenosti aj s pacientami z prostredia väzenského systému. Medzi moje koníčky patrí hľadanie súvislosti v priestore zahltenom balastom... Kontakt: radoslav.cicala@gmail.com

Leave A Comment