“Spisovateľ” Havran nás vyzval na polemiku a serióznu debatu

//“Spisovateľ” Havran nás vyzval na polemiku a serióznu debatu

“Spisovateľ” Havran nás vyzval na polemiku a serióznu debatu

“Predmetné video, v ktorom účinkuje aj pán Michal Havran je súčasťou projektu Menej alebo viac?, ktoré je koncipované ako krátke apelačné vystúpenie jednotlivých respondentov, v ktorých hyperbolickým spôsobom podávajú svoj vlastný názor na danú problematiku. Túto hyperbolu treba vnímať tak, že má vyprovokovať polemiku a následne vytvoriť priestor na serióznu debatu k danej téme. RTVS stojí za Michalom Havranom.”
Polemiky a seriózne  debaty, to je moje, také niečo ja naozaj milujem.

TOTO JE MOJA POLEMIKA:

O Martinovi Kukučínovi vieme, že:
Narodil sa v zemianskej rodine Benczur de Jeszenova, v obci Jasenová ako syn Jána Bencúra Juriša a Zuzany, rodenej Paškovej. Mal dvoch bratov a jednu sestru. Vzdelanie získal na vyššom evanjelickom gymnáziu v Revúcej (1871-1874), Martine a v Banskej Bystrici(1875), gymnázium navštevoval v Kežmarku a dokončil v Šoproni (1884-1885). Chcel sa prihlásiť na teologickú fakultu v Bratislave, no kvôli protislovenskej atmosfére, ktorá na fakulte vládla, sa napokon rozhodol pre štúdium na lekárskej fakulte v Prahe (1885-1893).

Po skončení školy a absolvovaní praxe v Bratislave, Innsbrucku a vo Viedni sa neúspešne pokúšal zamestnať na Slovensku, preto sa prihlásil na súbeh a v roku 1893 dostal miesto obecného lekára v obci Selca na ostrove Brač (dnešné Chorvátsko, 1893-1906). Spolu s lekárskou ordináciou si zriaďuje i lekáreň a stáva sa aktívnym členom a neskôr (v roku 1904) aj predsedom čitateľského spolku „Hrvatski Sastanak“. V rokoch 1896 – 1897 sa pokúsil vrátiť na Slovensko, no tento pokus sa mu nevydaril.

*************************

Tak som sa kvôli historickej pravde snažil zistiť, prečo sa takému talentovanému človeku nedarilo žiť medzi svojimi, musel sa pretĺkať v Dalmácii aj v ďalekom Čile.
Nikde v dostupných slovenských prameňoch sa mi nepodarilo zistiť, že by takáto vec vôbec niekoho trápila, zameral som preto svoje hľadanie na mimoslovenské zdroje.

V antikvariáte na Broadway v meste New York som pred rokmi kúpil jednu veľmi zaujivavú knihu. Napísal ju nejaký maďarský vlastenec menom Stephen Sisa: THE SPIRIT OF HUNGARY. (Duch Uhorska)
Zaujala ma hlavne preto, že dovtedy som poznal naše spoločné dejiny s Maďarmi len zo slovenského pohľadu, nakoľko maďarsky jazyk neovládam natoľko, aby som mohol čítať akékolvek knihy v maďarčine.

Tam som na stranách 184-185 dostal (podľa môjho názoru) veľmi dobré vysvetlenie smutného osudu Martina Kukučína aj celého slovenského národa (ale popravde, aj maďarského) v rokoch 1848-1918.

Citujem z knihy Stephena Sisu, kde on cituje amerického historika profesora Arthura J. Maya:

“Žiadny maďarský buržuj nebol viac Maďarom vo svojich názoroch a citoch, ako asimilovaný a pomaďarčený Žid; a nič takému jednotlivcovi neposkytovalo väčšie zadosťučinenie, ako to, keď ho pokladali za autentického Maďara…
V zásade, uhorskí Židia boli oddaní vlastenci prispievajúci k hospodárskemu a intelektuálnemu životu v krajine, pevní obrancovia práv Uhorska v jeho snahách o emancipáciu s Rakúskom, vrúcni apoštoli maďarizácie.
V dobrom aj v zlom Židmi vlastnená tlač, najväčšia časť novinárskeho sveta v Uhorsku, veľmi silno podporovala kampaň odnárodňovania nemaďarských menšín, a veľmi elokventne proklamovala presvedčenie maďarských šovinistov.
Postoj maďarskej vlády k Židovstvu bol konzistentne liberálny, čo len podporovalo ďalšie prisťahovalectvo (Židov do Uhorska) a asimiláciu.”

Toľko citácie amerického historika.

Stephen Sisa potom pokračuje:

“Ale prisťahovalectvo Židov bolo zmiešaným požehnaním pre Uhorsko, pretože sa tým otvoril nevyčerpateľný rezervoár Haliče (pripadla ríši Habsburgovcov pri prvom delení Poľska na konci osemnásteho storočia – (G.I.) a Ruska z ktorých sa stovky tisícok ortodoxných chasidských Židov hrnuli do krajiny (samozrejme vrátane Slovenska – G.I.) Títo Židia nevedeli nič o krajine a jej tradíciách, a nehovorili jej jazykom. Zatiaľčo v roku 1720 počet Židov v Uhorsku bol sotva 12 tisíc, v roku 1850 ich počet dosiahol 366 tisíc, a do roku 1869 ich bolo 542 tisíc. V roku 1900 ich počet stúpol na 830 tisíc, zatiaľčo ich stále viac prichádzalo v čase, keď zhoršujúce ekonomické podmienky spôsobili masovú emigráciu stotisícok Maďarov, Slovákov a iných národností do Ameriky. Táto emigrácia bola obrovská: v rokoch 1890 až 1910 sa približne 1 500 000 ľudí vysťahovalo z Uhorska do Spojených štátov, v jedinom roku – 1907 – 337 452 ľudí opustilo Uhorsko a jeho partnera Rakúsko do zámoria – 203 332 z Uhorska – v najväčšej dobrovoľnej ľudskej migrácii z jednej krajiny do druhej v jednom roku v modernej histórii.

Nakoľko Židia preferovali život v mestách, postupne sa stali časťou strednej triedy… a získali nesmierny vplyv v priemysle, obchode aj poľnohospodárstve ako vlastníci velkostatkov. Mali obrovský vplyv v kultúrnom živote krajiny, hlavne ako novinári.
Približne v čase na prelome storočí 42,2 percenta všetkých novinárov. 45,2 percenta všetkých právnikov a 48,9 percent všetkých lekárov boli Židia.”

Toľko profesor May a Stephen Sisa o osude Slovákov a Martina Kukučína.
——————————

Ako všetci ostatní talentovaní ľudia v našom národe, aj Martin Kukučín je mi veľmi blízky, milujem jeho dielo a ctím si jeho pamiatku.
To, že sa celá havranovská família vydáva dnes za spisovateľov, vrátane ich nekonečných primitívnych žvástov v médiách, je urážka Martina Kukučína aj celého nášho národa.

Toto je môj príspevok k Havranom vyprovokovanej polemike a serióznej debate o minulosti.

By |2018-02-19T23:10:22+00:0019. februára 2018|Categories: Infovojna|5 komentárov

About the Author:

5 komentárov

 1. Ladi 20. februára 2018 at 15:36

  Hlavne, že sme si to objasnili.
  Časy sú zlé a budú ešte horšie. To zase vyvoláva nádej, že prelom príde, ale zamatový už nebude. Práve vďaka neskutočnej drzosti a provokatívnosti ľavičiarskych liberálov, ktorým sa stále máli aj to , čo doteraz svojim tlakom dosiahli (gender, feminizmus, prevracanie histórie resp. jej ignorovanie a pod….)
  Pekný deň.
  Ladislav

 2. Ladi 20. februára 2018 at 13:15

  Dobrý deň pán Ilmoran,

  tú žiadosť o poskytnutie videa ste si vlastne vysvetlili ako trolenie z mojej strany. Som 50-siatnik , na internete sa neviem pohybovať tak ako mnohí ostatní. Komerčné televízie nepozerám už roky a STV nepozerám už 2 roky, odkedy som sa od syna dozvedel o alternatívnych médiách. Na radu STV som ohľadom Havrana poslal 2 sťažnosti. Prvý raz po diskusii v jeho relácii za účasti Mesíka, Klobúckeho a Smatanu (vtedy som vôbec ešte nevedel kto to ten Smatana je) v relácii 4/2015, kde bez oponentúry tvrdili, že Slovensko nemá žiadne Cyrilsko-Motodove tradície. Druhý raz len nedávno za jeho vyhlásenia o tom, že sa máme hanbiť za svojich rodičov, lebo zlikvidovali židov.
  Predpokladám, že aj Vy ste aspoň čiastočne aktívny v tomto zmysle. Tiež som si pred 2 rokmi povedal, že budem blogovať a tak sa snažiť prispieť k hľadaniu pravdy. Pochopil som však , že pisateľov aj na strane alternatívy je dosť a skôr chýbajú ľudia akční (najmä zo zahraničia viem , čo dokážu ľavicoví extrémisti a čo si všetko na rozdiel od patriotov môžu dovoliť)..
  A tiež som typ, ktorý rád ide do úplnej podstaty a preto som to video chcel vidieť. Neznamená to, že som chcel spochybňovať alebo znevažovať Váš príspevok o Kukučinovi. Naopak som rád, že som si ho mohol prečítať.
  Za gramatické chyby sa ospravedlňujem.
  Tiež si myslím, že by ste mi mohli Vykať (a to aj v prípade ak by sme v názoroch neboli jednotní , dokonca aj keby Vás toto moje vyjadrenie nepresvedčilo o tom, že nie som TROL),

  S pozdravom
  Ladislav, Senica

  • Grigoriy Ilmoran 20. februára 2018 at 15:04

   Prepáčte. Hanba je na mojej strane. Odtiaľ, kde ja stojím, ten Váš prvý príspevok nevyzeral pozitívne.
   Necítim sa dobre, ale v zápale boja sa to stáva. Tá bezocivá paraziticko-komunisticko-eštébácko-spisovateľská
   chamraď tu svojim nekonečným žvástaním naozaj vyvoláva nedobrú atmosféru.

 3. Ladi 19. februára 2018 at 23:39

  Dajte link na to video – hovotí tam o Kukučínovi.
  Daskujem
  Ladislav, Senica

  • Grigoriy Ilmoran 20. februára 2018 at 8:08

   Ďakujem ti, že si sa ozval. Zvlášť ti však ďakujem, že si mi pomohol ilustrovať, s kým my máme do činenia. Keď hovorím my, mám na mysli slušných a inteligentných ľudí – neprispatých a nepripečených.
   Keby som ja bol napísal, že naši oponenti sú pripečení, a ich jedinou metódou boja proti nám je bezočivosť, povedal by si, že si len vymýšľam.
   Takto, napíšuc päť slov s desiatimi chybami, si seba aj tebe podobných dokonale predstavil.
   Vaša bezočivosť spočíva okrem iného v tom, že, keď nemáte argumenty, chcete nám sproste diktovať aj to, aké argumenty my smieme alebo nesmieme používať.
   Keď sa ja rozhodnem, že nejakú tému budem ilustrovať na príklade zo života mravcov, ty máš dve možnosti: ak si nepochopil pointu, skromne drž hubu; v opačnom prípade daj do placu nejaký argument.
   Hlavne sa však zobuď, aspoň desať hodín pred písaním nepi alkoholické nápoje a nedroguj, aby si sa mohol sústrediť.

Leave A Comment